Reklama

Gaz

Spadła produkcja LNG w Rosji

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

Produkcja skroplonego gazu ziemnego w Rosji wyniosła 13,1 mln ton, co oznacza, że była mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podają tamtejsze służby statystyczne.

W okresie styczeń - maj Rosjanie wyprodukowali o 2,6% mniej LNG niż w tym samym czasie roku 2020. 

Równocześnie w ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. odnotowano istotny wzrost wydobycia gazu ziemnego - o 13,2%.  Oznacza to, że osiągnęło pułap 286 mld m3. Tegoroczny maj był pod tym względem lepszy o prawie 24% r/r.

W całym roku 2020 Rosja wyprodukowała 30,5 mln ton LNG oraz 599 mld m3 gazu ziemnego.

Reklama
Reklama

W pierwszej połowie roku rosyjski rząd przyjął wieloletni program rozwoju sektora LNG. W dokumencie zawarto „różnorodne” działania mające na celu zwiększenie konkurencyjności rosyjskiego sektora LNG. W szczególności chodzi o wyrównanie warunków wsparcia państwa dla projektów LNG realizowanych w różnych strefach klimatycznych, czy prowadzenie regularnego monitoringu wielkoskalowych obiektów w fazie budowy. Zostaną również opracowane nowe zachęty do poszukiwań w Arktyce, co ma stymulować odkrywanie złóż.

„Program opiera się na podejściu zintegrowanym i ma na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a przede wszystkim wykorzystanie zasobów szelfu arktycznego i Dalekiego Wschodu. W ciągu 15 lat zdolności produkcyjne gazu skroplonego powinny wzrosnąć trzykrotnie” - deklarował rosyjski premier, Michaił Miszustin. „Stworzone zostaną atrakcyjne warunki dla inwestorów realizujących projekty w tym obszarze, a także w branżach pokrewnych” - dodał. Chodzi tutaj głównie o stymulowanie „szerszego wykorzystania rodzimych technologii w gazownictwie”.

  • LNG
Reklama

Komentarze

    Reklama