• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Sondaż: Większość Niemców chce Nord Stream 2 i nie wierzy Trumpowi

Fot. Marcus / Flickr
Fot. Marcus / Flickr

Dwie trzecie Niemców uważa, że budowa kontrowersyjnego rurociągu Nord Stream 2 to dobre posunięcie - wynika z cytowanego przez agencję Reutera sondażu instytutu Forsa.

W sondażu zrealizowanym dla telewizji RTL/n-tv 66% Niemców zadeklarowało się, jako zwolennicy projektu Nord Stream 2. Przeciwnego zdania było 23% respondentów. Pierwsi uważają, że jest to inwestycja, która sprawi, że dostawy gazu ziemnego do Niemiec będą bardziej „niezawodne i bezpieczne”, drudzy stoją na stanowisku, że doprowadzi to do wzmocnienia zależności Berlina od Moskwy.

Zdecydowana większość Niemców (84%) nie zgadza się z twierdzeniami Donalda Trumpa, jakoby ich kraj, ze względu na powiązania w sektorze gazowym, był zakładnikiem Rosji. Ze słowami amerykańskiego prezydenta identyfikuje się 10% ankietowanych.

Zaskakująco duży odsetek osób nie wierzy twierdzeniom Donalda Trumpa dotyczącym gazociągu Nord Stream 2. 92% respondentów uważa, że były one spowodowane wyłącznie chęcią „reklamowania” amerykańskiego surowca. Wskazuje to na skuteczność działań informacyjno-propagandowych podejmowanych zarówno przez spółki, jak i kraje zaangażowane w projekt.

Sondaż został zrealizowany w dniach 19-20 lipca br., na próbie 1004 osób. Błąd statystyczny określono na poziomie 3%.

Komentarze