• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Schröder: sankcje USA na Nord Stream 2 kończą współpracę transatlantycką

Fot. Tim Reckmann / Flickr
Fot. Tim Reckmann / Flickr

Były kanclerz Niemiec, a obecny pracownik rosyjskiego sektora energetycznego Gerhard Schröder stwierdził, że sankcje USA na gazociąg Nord Stream 2 to „koniec partnerstwa transatlantyckiego”.

Jak podaje niemiecki dziennik Handelsblatt, były kanclerz wygłosił te słowa podczas przesłuchania przed komisją gospodarki i energetyki Bundestagu. „Sankcje przeciwko sojusznikowi w ramach NATO podczas załamania gospodarczego to celowe kończenie partnerstwa transatlantyckiego - stwierdził Schröder.

Według byłego kanclerza, amerykańskie restrykcje to „atak na europejską gospodarkę” i uderzenie w suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne Zachodniej Europy.

Schröder odnosił się do zapowiedzi nałożenia sankcji USA na gazociąg Nord Stream 2, które wyszły ze strony polityków republikańskich i demokratycznych. W czwartek 4 czerwca dwoje amerykańskich senatorów (Republikanin Ted Cruz oraz Demokratka Jeanne Shaheen) przy wsparciu kilku innych polityków obu partii przedstawili projekt ustawy, który rozszerza i doprecyzowuje działanie sankcji USA wymierzonych w gazociąg Nord Stream 2.

Projekt nowych sankcji rozszerza zakres oryginalnych, już obowiązujacych obostrzeń z ustawy Protecting Europe's Energy Security Act (PEESA), poszerzając go o: „statki zaangażowane we wszystkie czynności związane z układaniem rur” podmioty, które „ułatwiają dostarczanie takich statków”, podmioty, które „świadczą usługi ubezpieczeniowe, portowe lub łącznościowe dla takich statków” oraz na „jakiekolwiek spółki, które zapewniają certyfikację gazociągu Nord Stream 2 celem oddania go do użytku”.

W tym momencie budowa projektu Nord Stream 2 jest wstrzymana, a samo przedsięwzięcie opóźnione o pół roku - wszystko za sprawą m. in. Sankcji USA nałożonych na mocy PEESA oraz działań Danii, które opóźniały prace.

Komentarze