• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosjanie oskarżają USA o destabilizację europejskiego rynku gazu

Fot. JanChr / Flickr
Fot. JanChr / Flickr

Gazprom spodziewa się, że w 2021 roku na europejskim rynku gazu ziemnego nadal będziemy mieli do czynienia z nadpodażą. Szefowa Gazprom Export obwinia o taki stan rzeczy... Amerykanów

Agencja Reutera zauważa, że udział Gazpromu w europejskim rynku gazu (odpowiadającym za 55% przychodów spółki ze sprzedaży) spada w obliczu rosnącej konkurencji ze strony innych dostawców oraz słabnącego popytu.

"Amerykańscy dostawcy LNG zaburzyli równowagę europejskiego rynku i nie zdołali go ustabilizować" - grzmiała Elena Burmistrowa, szefowa Gazprom Export. Spółka spodziewa się, że w bieżącym roku sprzeda do Europy ok. 170 mld m3 gazu - w porównaniu do 199 mld m3 w 2019 r.

Burmistrowa zwróciła uwagę, że od stycznia do czerwca br. dostawy LNG do Europy były w przeliczeniu o 10 mld m3 wyższe r/r. Oznacza to wzrost na poziomie 17%. Jej zdaniem właśnie to doprowadziło do historycznych obniżek notowań surowca.

Jej zdaniem groźba nałożenia kolejnych obostrzeń na projekt Nord Stream 2 jest próbą "wyparcia Rosji przy użyciu instrumentów nierynkowych". 

Reklama
Reklama

Komentarze