Reklama

Gaz

Rosja: Spada wydobycie gazu, rośnie produkcja LNG

Fot. Larry Koester / Flickr
Fot. Larry Koester / Flickr

W okresie styczeń - listopad 2020 Rosjanie wydobyli 540 mld m3 gazu. To zdecydowanie mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Tegoroczne wydobycie jest o 7,6% niższe od wartości notowanych w 2019 r. Jest to pochodna kilku czynników, wśród których do najważniejszych zaliczyć należy: pandemię koronawirusa, która stłamsiła popyt, niestabilne notowania surowca oraz trudności związane z pozyskiwaniem najnowocześniejszych technologii. Swoją rolę odgrywają również warunki atmosferyczne oraz decyzje części państw dotyczące zmniejszania zakupów rosyjskiego gazu.

Dobrą informacją dla Rosjan jest natomiast fakt, że w raportowanym okresie wyprodukowali oni 27,6 mln ton LNG. To wprawdzie tylko symboliczny wzrost rok do roku (zaledwie 3,7%), ale wpisujący się w długofalową strategię związaną z rozwojem tego segmentu. W listopadzie rosyjskie firmy wyprodukowały 2,7 mln t - 8% więcej niż w październiku i 6,2% r/r. Docelowo Moskwa chciałaby kontrolować nawet 25% rynku LNG.

Tymczasem z opublikowanych na początku miesiąca danych Gas Infrastructure Europe wynikało, że w listopadzie do europejskich terminali przypłynęło prawie 40% mniej ładunków LNG niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W minionym miesiącu do Europy dotarło w przeliczeniu 6,704 mld m3 LNG, co oznacza wzrost względem października (+12%) oraz poważną obniżkę w ujęciu rocznym (-39%).

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama