• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosja chce kontrolować 25% globalnego rynku LNG

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

W dającej się przewidzieć przyszłości Rosja może kontrolować 25% światowego rynku LNG - uważa Aleksander Nowak, minister energetyki FR.

"Rosja, będąca zdecydowanym liderem globalnej energetyki pod względem wielkości rezerw, wydobycia i eksportu gazu, będzie aktywnie zaangażowana w zaspokajanie światowego popytu na gaz skroplony" - mówił Nowak podczas konferencji branżowej. Dodał, że w 2019 roku Rosja wyprodukowała w przeliczeniu ponad 40 mld m3 gazu w postaci LNG.

"Do roku 2024 łączna wydajność naszych projektów przekroczy 68 milionów ton rocznie. W dłuższej perspektywie udział Rosji w światowym rynku LNG może sięgnąć 25%" - dodał.

W końcówce sierpnia zastępca Nowaka, Paweł Sorokin, informował, że zwiększenie mocy produkcyjnych do poziomu 120 - 140 milionów ton w perspektywie roku 2035 będzie wymagało nakładów inwestycyjnych na poziomie 80 - 110 miliardów dolarów.

Zdaniem rosyjskiego ministra gaz ziemny jest najbardziej "obiecującym" paliwem pod względem ekologicznym. Wraz z odnawialnymi źródłami energii może stanowić w najbliższych dekadach rozwiązanie "pilnych" problemów związanych z ograniczaniem emisji.

"Przewiduje się, że do 2030 roku zapotrzebowanie na LNG wzrośnie do 580 mln ton, a udział LNG w światowym handlu gazem wzrośnie z35% w 2017 do 52% w 2035 r." - mówił Nowak.

  • LNG

Komentarze