Reklama

Gaz

Qatar Petroleum i Shell podpisały dziesięcioletnią umowę ws. dostaw LNG do Chin

Fot. -EZEK / Flickr
Fot. -EZEK / Flickr

Giganci sektora energetycznego - spółki Qatar Petroleum oraz Shell - zawarły dziesięcioletnią umowę, na mocy której do Chin popłynie dodatkowy 1 milion ton LNG rocznie. Dostawy rozpoczną się w styczniu 2022 r.

„Cieszymy się, że możemy zawrzeć nowe LNG SPA [sales and purchase agreement, przyp. red.] z naszym zaufanym partnerem, firmą Shell. Szczególnie cieszę się, że ta umowa zaspokoi część zapotrzebowania klientów końcowych Shella w Chinach - uzupełniając w ten sposób wkład Kataru w zabezpieczanie rosnących potrzeb energetycznych Chin” - powiedział Saad Sherida Al-Kaabi, szef Qatar Petroleum.

Korzystając z okazji chciałbym podziękować kierownictwu i pracownikom Shell za pomyślne zakończenie tego SPA, co jest kolejnym świadectwem naszej długiej i owocnej współpracy” - kontynuował. 

Chiny są jednym z najważniejszych klientów Kataru, uważanym za partnera strategicznego w sektorze energii. Biorąc pod uwagę wspomnianą umowę oraz wcześniejsze porozumienia, wolumen LNG osiągnie 12 milionów ton rocznie.

Przypomnijmy, że również w marcu br. Qatar Petroleum podpisało nowy kontrakt na dostawy LNG do Chin. W ramach dziesięcioletniej umowy do Państwa Środka trafiać ma 2 miliony ton skroplonego gazu rocznie.

W wirtualnej ceremonii podpisania porozumienia wzięli udział szefowie obydwu firm. Po stronie Qatar Petroleum był to zatem Saad Sherida Al-Kaabi, a po stronie Sinopec - Zhang Yuzhuo. Dostawy rozpoczną się w styczniu 2022 roku.

„To krok, który wzmocni doskonałe stosunki dwustronne między Chińską Republiką Ludową i Katarem (…) nasze relacje z Chinami dotyczące LNG sięgają roku 2009” - mówił dyrektor generalny Qatar Petroleum. Na przestrzeni ostatnich dwunastu lat Katarczycy eksportowali do Państwa Środka 62 miliony ton LNG.

  • LNG

Komentarze