Reklama

Gaz

Putin: jesteśmy gotowi, żeby słać do Europy więcej surowców

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Władimir Putin oświadczył, że Rosja jest gotowa zwiększyć w razie potrzeby dostawy energii do Europy. Rychło w czas - chciałoby się dodać.

Rosyjski prezydent oświadczył, że jego kraj wywiązuje się ze swoich zobowiązań w zakresie dostaw energii zarówno do Grecji, jak i do innych krajów europejskich. Dodał, że w razie potrzeby jest gotowy je zwiększyć. 

Reklama
Reklama

Uwagi te zostały wygłoszone po spotkaniu z greckim premierem. Obecnie FR pokrywa około 40% greckiego zapotrzebowania na „błękitne paliwo” - poinformował Putin. Wspomniał również, że jest gotowy do wzmocnienia współpracy na tym polu.

W tym miejscu warto podkreślić, że napięta sytuacja na europejskim rynku gazu - zwłaszcza w kontekście PMG - jest ściśle związana z działaniami Rosjan. Najpierw opróżnili oni swoje magazyny zlokalizowane na Zachodzie, a następnie w newralgicznym momencie ograniczyli podaż i opóźniali ich zapełnianie. Spotęgowali tym samym panikę na rynku gazu i próbowali wymusić na Europie przyspieszenie procesu certyfikacji Nord Stream 2. Na szczęście, przynajmniej na razie, bezskutecznie. 

W okresie styczeń - listopad 2021 Gazprom przesłał do krajów spoza WNP 171,5 mld m3 gazu, czyli 6,6% więcej r/r. To raczej symboliczny wzrost, kiedy weźmiemy pod uwagę, że ceny surowca biją w tym roku wszelkie rekordy i logika biznesowa podpowiadałaby bardziej zdecydowane działania. One jednak mogłyby stać w sprzeczności z opisanym wyżej politycznym planem dotyczącym Nord Stream 2.

Komentarze (4)

 1. po czwarte atom

  Grecy patrzą zapewne na wschodnie Morze Śródziemne jako na długofalowe rozwiązanie swoich potrzeb gazowych. Ewentualnie doraźnie na gazoport w Aleksandropolis. Raczej nie spodziewałbym się jakiegoś wielkiego wzrostu sprzedaży rosyjskiego gazu w Grecji.

  1. a

   a dlaczego nie?

 2. Pavel

  Każdy kaprys dla twoich pieniędzy! Cena 1500 dolarów!

 3. Czytelnik

  Po co uzupełniać swoje magazyny gazu skoro ilość zamówień na gaz z Europy jest mniejsze niż wynoszą moce przesyłowe istniejącymi rurociągami, Przesyłanie większej ilości gazu związane jest z zamówieniem i skoro ich nie ma to po co wysyłać gaz i płacić dodatkowe środki za tranzyt Zawarte kontrakty Gazprom realizuje na bieżąco

  1. Ellocopolaco

   Putin nic nie ogranicza dostarcza tyle co jest zakontraktiwane

 4. mzs

  I to jest właśnie ten moment kiedy Władimir wjeżdża w złotej zbroi na białym koniu/niedźwiedziu na Europejskie salony i z dumą oznajmia że pomoże rozwiązać kryzys który sam stworzył.