• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Putin do Niemców: Zamykacie atom i nie chcecie gazu? Będziecie palić drewnem

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Podczas spotkania ze specjalistami branży jądrowej prezydent Rosji Władimir Putin zażartował z niemieckiej transformacji energetycznej i oporów wobec gazociągu Nord Stream 2.

Jak podają rosyjskie media państwowe, obecny na spotkaniu specjalistów branży jądrowej prezydent Rosji Władimir Putin zażartował z niemieckiej transformacji energetycznej. Gospodarz Kremla miał powiedzieć, że skoro Niemcy zamykają własny atom i nie chcą sprowadzać gazu z Rosji, to pozostaje im opalanie elektrowni drewnem, „po które trzeba jechać na Syberię”.

Podobny żart Putin opowiedział 10 lat temu, podczas forum ekonomicznego w Berlinie. Obecnie jednak bon mot prezydenta Rosji osadzony jest w kontekście sporu o gazociąg Nord Stream 2. Ze względu na próbę zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w europejskich mediach oraz na salonach politycznych Starego Kontynentu ponownie odżyła debata, czy projekt niemiecko-rosyjskiego gazociągu powinien być ukończony.

Szereg niemieckich polityków wypowiedział się już w tej kwestii dając odpowiedź negatywną. Niemniej, oficjalna zmiana narracji Berlina co do Nord Stream 2 nie nastąpiła.

Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że projekt ten upadnie z uwagi na sankcje USA.

Z kolei niemieckie elektrownie jądrowe mają zostać zamknięte do 2022 roku.

Komentarze