Reklama

Gaz

PSG uruchomiła pierwszą w Małopolsce stację LNG

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Polska Spółka Gazownictwa z GK PGNiG 3 kwietnia oddała do użytku stację LNG w Zatorze
 w województwie małopolskim. Jest ona uzupełnieniem istniejącej sieci dystrybucyjnej 
i umożliwia zwiększenie wolumenu dystrybuowanego gazu

Dzięki temu możliwe jest przyłączanie kolejnych odbiorców, w tym firm ze stale rozwijającej się Strefy Aktywności Gospodarczej oraz jednego z największych w Europie parków rozrywki Energylandia. Gmina Zator jest jedną z 17 w województwie małopolskim, w których PSG realizuje zadania w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, poprzez rozwój sieci gazowej w całej Polsce, wspiera lokalne społeczności i lokalną gospodarkę. Dzięki naszym działaniom kolejne miejsca w kraju zyskują dostęp do ekologicznego błękitnego paliwa. Naszym celem jest, do 2022 roku, zapewnić 90 proc. polskiego społeczeństwa możliwość korzystania z przyjaznego dla środowiska gazu ziemnego – powiedział Robert Perkowski, Wiceprezes PGNiG SA.

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Marian Żołyniak poinformował, że Polska Spółka Gazownictwa konsekwentnie likwiduje tzw. białe plamy na mapie polskiego gazownictwa, a poprzez inwestycje, takie jak budowa stacji regazyfikacji LNG, zwiększa dostępność do gazu ziemnego odbiorcom na terenie całego kraju. Jak dodał, jest to również realna i skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza, bowiem gaz ziemny jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii.

Mariusz Makuch – burmistrz Zatoru – podziękował Polskiej Spółce Gazownictwa za tak sprawnie przeprowadzoną inwestycję i dodał, że zabezpieczy ona dostęp do gazu dla potencjalnych inwestorów ze strefy ekonomicznej i dla mieszkańców gminy Zator

Stacja LNG w Zatorze to pierwsza tego typu inwestycja zrealizowana przez Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie. Stacja składa się ze zbiornika do magazynowania gazu LNG o pojemności 37 m3, dwóch parownic, stacji redukcyjno - pomiarowej oraz infrastruktury towarzyszącej, połączonej z już istniejącą siecią gazową nowym odcinkiem gazociągu. Całość powstała w zaledwie sześć miesięcy.

Dzięki stacji LNG Polska Spółka Gazownictwa może zapewnić dywersyfikację źródeł zasilania w gaz ziemny, a także sukcesywnie przyłączać nowych odbiorców, dysponując wystarczającą ilością gazu. Obecnie z gazu dostarczanego ze stacji LNG korzystają już trzy lokalne firmy.

  • PSG
Reklama

Komentarze

    Reklama