Reklama

Gaz

PSG: Dobiegniew z dostępem do gazu ziemnego

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

27 września w Dobiegniewie w Lubuskiem Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG uruchomiła stację regazyfikacji skroplonego gazu (LNG). W pierwszej kolejności zasili ona obiekty użyteczności publicznej, w tym szkołę, a w przyszłości umożliwi również przyłączenie miejskich kotłowni, firm w Strefie Ekonomicznej oraz odbiorców indywidualnych.

- Celem PGNiG jest zapewnienie dostępu do gazu ziemnego każdej zainteresowanej rodzinie oraz firmie. Chcemy, by mieli oni wybór, z jakiego źródła energii chcą skorzystać – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG. – Gaz ziemny to przyjazne środowisku, konkurencyjne cenowo paliwo. Cieszę się, że w ramach naszego programu inwestycji w sieć gazową Polski oddajemy dziś do użytku kolejną stację LNG w Polsce, a pierwszą w Lubuskim – dodał.   

Stacja składa się ze zbiornika o pojemności 37 metrów sześc., dwóch parownic oraz układu redukcyjno–pomiarowego. Dodatkowo PSG wybudowała w pierwszym etapie inwestycji w Dobiegniewie około 1,7 kilometra sieci. Docelowo w mieście powstanie 8,5 kilometra sieci gazowej.

Elżbieta Rafalska, posłanka do Parlamentu Europejskiego,powiedziała, że

Dobiegniew jest dobrym przykładem, jak samorząd powinien dbać o interesy mieszkańców i podkreśliła, że w województwie lubuskim jest jeszcze dużo do zrobienia, bowiem obecnie jest ono zgazyfikowane w niespełna 50%.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podziękował Polskiej Spółce Gazownictwa za realizację inwestycji i dodał, że dla regionu jest to bardzo dobra informacja, bowiem dostęp do gazu to zarówno ochrona środowiska, jak też impuls do rozwoju gospodarczego.

Marian Żołyniak, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa podkreślił, że gazyfikacja gminy Dobiegniew to jeden z elementów realizacji Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, realizowanego od października ubiegłego roku przez PSG. Jak dodał, dzięki dostępowi do skroplonego gazu z terminala w Świnoujściu i poprzez budowę stacji LNG możliwa jest teraz gazyfikacja rejonów, do których doprowadzenie tradycyjnej sieci gazowej jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Sylwia Łaźniewska, Burmistrz Dobiegniewa,dziękując za inwestycję powiedziała, że dla gminy jest to ogromna szansa na rozwój, bowiem każdy inwestor, zgłaszający się do władz gminy, pyta o dostęp do gazu ziemnego, a obecnie dzięki PSG ten dostęp został zapewniony

W województwie lubuskim w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski zgazyfikowanych zostanie w sumie 6 gmin, wszystkie poprzez tzw. gazyfikację wyspową, czyli budowę stacji regazyfikacji LNG. Ogółem w ramach Programu, do końca 2022 roku, PSG zgazyfikuje 300 nowych gmin na terenie całego kraju oraz wybuduje 77 stacji LNG. Dzięki temu stopień gazyfikacji wzrośnie z obecnych ok. 60 do ponad 72%.

Polska Spółka Gazownictwa to największa Spółka w Grupie Kapitałowej PGNiG. Jest też największym w Europie Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu Ziemnego. Zatrudnia 11,5 tys. osób i zarządza ponad 189 tys. km gazociągów, które dostarczają rocznie ponad 11,75 mld metrów sześciennych gazu.

jw/PSG

Reklama

Komentarze

    Reklama