Reklama

Gaz

Produkcja LNG na Sachalinie-2 zawieszona na czas konserwacji

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jak podaje spółka Sachalin Energy, właśnie rozpoczęła się planowana konserwacja obiektów infrastruktury gazowej Sachalin-2, podczas której produkcja skroplonego gazu ziemnego w ramach projektu zostanie całkowicie zawieszona.

Na początku lipca biuro prasowe firmy poinformowało, że planowana konserwacja obiektów infrastruktury gazowej projektu Sachalin-2 potrwa około miesiąca. W tym czasie produkcja LNG zostanie zawieszona, jednak nie wpłynie to na harmonogram 2021. Po raz pierwszy w historii projektu Sachalin-2 jednocześnie wyłączone zostaną wszystkie linie technologiczne w zakładach produkcyjnych systemu gazowego, co pozwoli na przeprowadzenie możliwe największej liczby operacji technicznych. 

Reklama
Reklama

Według dyrektora generalnego Sachalin Energy Romana Daszkowa, którego słowa zostały przytoczone w komunikacie, podczas planowanego postoju mają zostać przeprowadzone remonty kapitalne i modernizacja kluczowych urządzeń technologicznych w zakładach produkcyjnych zintegrowanego łańcucha gazowego. Zapewni to długoterminową operacyjność obiektów spółki i nie poprowadzi do technicznych prac prewencyjnych w 2022 roku.

Jak podaje spółka Sachalin Energy, po raz pierwszy w historii Rosji ma zostać przeprowadzona operacja wymiany dwóch z czterech ramion załadunkowych LNG na nabrzeżu załadunkowym kompleksu wydobywczego Prigorodnoje. Również w ramach modernizacji urządzeń na drugiej linii technologicznej instalacji LNG przeprowadzony zostanie remont najcięższego kompresora na projekcie Sachalin-2.

Sachalin-2 to projekt naftowo-gazowy, w ramach którego na północnym wschodzie sachalińskiego szelfu rozwijane są dwa pola naftowo-gazowe - Piltun-Astochskoje (głównie ropa naftowa) i Łunskoje (głównie gaz). Jego infrastruktura obejmuje trzy platformy morskie, zintegrowany lądowy zakład przetwórstwa, terminal eksportowy ropy naftowej oraz instalację LNG o zdolności projektowej 9,6 mln ton rocznie.

Komentarze