Gaz

PGNiG z nowymi koncesjami wydobywczymi w Norwegii

Fot. Bureau of Safety and Environmental Enforcement BSEE / Flickr
Fot. Bureau of Safety and Environmental Enforcement BSEE / Flickr

Norweskie ministerstwo ds. ropy naftowej i energii poinformowało o przyznaniu 83 koncesji uprawniających do prowadzenia wydobycia gazu i ropy na szelfie kontynentalnym. Trzy z nich przypadły w udziale polskiemu PGNiG.

„Cieszę się, że w tegorocznej rundzie APA mogę zaoferować 83 nowe koncesje” - powiedział Kjell-Børge Freiberg, norweski minister ropy i energii. Dodał, że jest to rekordowa runda licencyjna, która po 53 latach od pierwszej edycji potwierdza wiarę branży w budowanie wartości poprzez aktywność w Norwegii. 

Koncesje otrzymały w sumie 33 podmioty - od dużych międzynarodowych koncernów, aż do mniejszych krajowych producentów. Spośród nich 21 firm uzyskało uprawnienia operatorskie. Zdaniem norweskiego ministra różnorodność w tym zakresie jest istotna z punktu widzenia realizacji interesów królestwa - a więc zapewnienia zatrudnienia oraz odpowiedniego poziomu dochodów.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, poprzez swoją spółkę PGNiG Upstream Norway AS, otrzymało udziały lub uprawnienia operatorskie w następujących koncesjach: 1009 (35% udziałów PGNiG, 65% - ConocoPhillips Skandinavia AS), 1017 (po 50% dla Equinor Energy AS i PGNiG), 838 B (PGNiG - 40%, Dea Norge AS - 30% oraz Aker BP ASA - 30%).

Fot. www.regjeringen.no
Fot. www.regjeringen.no

PGNiG Upstream Norway AS w 2017 roku osiągnęło przychód w wysokości 2,6 mld koron norweskich oraz wskaźnik EBITDA na poziomie 1,8 mld NOK. W tym czasie wyprodukowano 0,54 mld m3 gazu oraz 470 tys. ton ropy naftowej. Pozwoliło to spółce na uplasowanie się wśród dwudziestu największych producentów na norweskim szelfie kontynentalnym. Obecnie PGNiG posiada udziały (i/lub uprawnienia operatorskie) w ok. 20 koncesjach. 

Komentarze