Reklama

Gaz

PGNiG testuje system zdalnego pomiaru temperatury pracowników

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

PGNiG poinformowało w środę o rozpoczęciu pilotażu systemu termograficznego do kontrolowania temperatury ciała pracowników. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dostawcą rozwiązania jest polski startup Scanway.

Jak podkreśliła spółka w komunikacie, zadaniem systemu jest „prewencja zakażeń wirusem COVID-19 wśród pracowników, a przez to zabezpieczenie ciągłości działania zakładów PGNiG”.

PGNiG podało, że w środę przy wejściu do siedziby spółki w Warszawie rozpoczął się montaż kamer termograficznych, których zadaniem będzie zdalny pomiar temperatury ciała osób wchodzących na teren.

Gorączka lub stan podgorączkowy są jednym z objawów zarażenia koronawirusem – przypomniało PGNiG, a testowany system ma „zwiększyć efektywność procedur prewencyjnych, wdrożonych w celu minimalizacja ryzyka związanego z COVID-19”.

PGNiG jest spółką strategiczną, odpowiedzialną za bezpieczeństwo dostaw gazu dla polskiej gospodarki. Utrzymanie ciągłości pracy jest dla nas kwestią zasadniczą, dlatego od początku epidemii wdrożyliśmy bardzo restrykcyjne procedury prewencji. Mimo że zdały one egzamin, cały czas dążymy do ich optymalizacji również z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań technologicznych, takich jak system termograficzny, którego pilotaż uruchomiliśmy dziś w centrali spółki” – podkreślił wiceprezes ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński.

Spółka przypomniała, że od początku epidemii wprowadziła prewencyjny pomiar temperatury ciała osób wchodzących na teren jej zakładów za pomocą ręcznych termometrów bezdotykowych.

Jak zaznaczyło PGNiG, system, którego testy rozpoczęto, jest znacznie bardziej zaawansowany. Kamery termograficzne skanują okolicę kącika oka, co pozwala na uzyskanie pomiaru o odchyleniu 0,3 stopnia Celsjusza. Urządzenia wyposażone są również w system wizyjny pracujący w paśmie widzialnym, który umożliwia szybkie rozpoznanie rysów twarzy i dokładną lokalizację punktu pomiaru. Przyspiesza to całą procedurę, która jest całkowicie zautomatyzowana.

Rozwiązanie zostało opracowane przez startup Scanway, który specjalizuje się w zaawansowanych systemach wizyjnych, pomiarach 3D, obserwacjach zdalnych i przetwarzaniu obrazów.

„Od samego początku pandemii wspieramy polską gospodarkę w ramach przeciwdziałania COVID-19. Kamery termograficzne to jeden z wielu aspektów naszej działalności w tym obszarze, ale ze względu na nasze doświadczenie w zakresie systemów wizyjnych i optycznych – najważniejszy. Cieszymy się, że tak duża organizacja jak PGNiG zdecydowała się na pilotaż innowacyjnego rozwiązania opracowanego przez polski startup. Mamy nadzieję, że nasz system skutecznie wesprze działania PGNiG na rzecz ochrony procesów biznesowych spółki przed skutkami epidemii” - powiedział członek zarządu Scanway Mikołaj Podgórski.

Jak podkreśliło PGNiG, współpraca ze Scanway została nawiązana w ramach programu IDEA Global, którego celem jest poszukiwanie, selekcja, a następnie akceleracja innowacyjnych projektów oferowanych przez startupy. PGNiG zostało partnerem IDEA Global w lutym 2020 roku. Akcelerator jest częścią programu Scale Up finansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Źródło:
PAP

Komentarze