• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

PGNiG prowadzi odwierty na największym złożu gazu w Polsce

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

PGNiG prowadzi kolejne odwierty na złożu Przemyśl, które jest największym złożem gazu ziemnego w Polsce zlokalizowanym na Podkarpaciu - poinformował PGNiG w komunikacie prasowym. Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce, na południowych obrzeżach Przemyśla.

Otwory kierunkowe – Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach - sięgną głębokości około 2.750 m. Prace wiertnicze potrwają w obu przypadkach ponad miesiąc. Po ich wykonaniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych.

Pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na ok. 74 mld m sześc. gazu ziemnego. W ciągu ponad 60-letniej eksploatacji wydobyto ok. 65 mld m sześc., przez co złoże uznawano za będące w fazie schyłkowej. Jednak zastosowanie przez PGNiG nowoczesnych technologii poszukiwawczych oraz pogłębione analizy geologiczne i złożowe wykazały możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych. Ich udostępnienie pozwoli na utrzymanie wydobycia na dotychczasowym poziomie.

Według szacunków PGNiG w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld m sześc. rocznie.

Działania w ramach koncesji na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża Przemyśl prowadzi Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG, a prace wiertnicze realizuje Exalo Drilling – spółka z grupy kapitałowej PGNiG. Wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie gazu ziemnego ze złoża na następne 18 lat został złożony do Ministerstwa Środowiska 31 stycznia 2019 roku. 

Źródło:
PAP

Komentarze