Reklama

Gaz

PGNiG: Padł historyczny gazowy rekord

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W ostatnich dniach znacząco wzrosło zużycie gazu w Polsce. Według wstępnych danych minionej doby gazowej (18/19 stycznia br.) PGNiG dostarczyło ok. 81 mln m sześc. (911 GWh) gazu ziemnego, co stanowi historyczny rekord dobowych dostaw błękitnego paliwa.

Zwiększone zapotrzebowanie na gaz wynika ze znacznego spadku temperatur w Polsce. W ich efekcie doszło do wzrostu zapotrzebowania na ogrzewanie wśród odbiorców indywidualnych. Ponadto na wysokim poziomie pozostaje także zużycie gazu przez odbiorców przemysłowych. Poprzedni rekord zużycia zanotowano zimą 2018 roku. Najwyższe dobowe zużycie gazu ziemnego przez odbiorców PGNiG wyniosło wówczas ok. 78,8 mln m sześc. (882 GWh).

– PGNiG jako lider polskiego rynku gazu jest bardzo dobrze przygotowane do zmieniającego się zapotrzebowania kontrahentów na błękitne paliwo. Dzięki zapasom gazu utworzonym przez Spółkę w podziemnych magazynach w Polsce i za granicą, jak również dzięki rozwijanej wciąż dywersyfikacji dostaw oraz rezerwacji mocy w gazociągach krajowych i transgranicznych, możemy elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby klientów – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla Polski i naszych klientów jest naszym najwyższym priorytetem. Dlatego tak ważne jest dla nas kontynuowanie działań dywersyfikacyjnych oraz dalsze inwestycje w rozwój infrastruktury magazynowej w Polsce. Te strategiczne działania umożliwiają skuteczne bilansowanie zapotrzebowania na gaz oraz dynamiczne reagowanie na sytuacje niestandardowe – dodał Prezes PGNiG.

image
 

Obecnie potrzeby PGNiG pokrywane są dostawami gazu ziemnego pochodzącego z wydobycia krajowego, z importu realizowanego z kierunków: wschodniego (Rosja), zachodniego (Niemcy) i południowego (Czechy), dostawami LNG m.in. z Kataru i USA, a także z zapasów z podziemnych magazynów gazu w Polsce i na Ukrainie.

PGNiG/mat. prasowe

Reklama

Komentarze

    Reklama