• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Perkowski: Gaz jest głównym przyjacielem OZE

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Gaz jest głównym przyjacielem OZE, musimy zdawać sobie sprawę z nieregularności tych źródeł - powiedział Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG.

Perkowski brał udział w Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego, gdzie mówił o przyszłości błękitnego paliwa w kontekście europejskiej transformacji energetycznej. „Gaz jest jedyną alternatywą, jest głównym przyjacielem OZE. Gospodarka oparta na niskoemisyjności będzie się rozwijała, ale musimy sobie zdawać sprawę z nieregularności źródeł OZE, ktoś to musi stabilizować” - powiedział.

„O ile elektrownie szczytowo-pompowe są w stanie zbilansować energię w krótszym okresie, to jedynym źródłem długofalowym jest gaz” - stwierdził Perkowski.

Jak zaznaczył wiceprezes PGNiG, OZE i gaz można też zespolić na polu infrastrukturalnym. „Mamy dużo więcej wspólnych elementów nas łączących. Ta infrastruktura gazowa budowana przez lata może transportować również paliwo przyszłości czyli wodór. Może transportować biometan” - powiedział.

Perkowski wspomniał również o kwestii wyposażenia ciepłowni w jednostki gazowe. „Sprzedajemy nie tylko produkt, usługę, ale przede wszystkim: bezpieczeństwo. Jednostki ciepłownicze nie będą miały innej alternatywy poza gazem. Gaz jest dziś jedyną alternatywą, która jest w stanie to wszystko stabilizować” - powiedział.

Komentarze