• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Mosbacher: chcemy zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polsce

Fot. https://pl.usembassy.gov
Fot. https://pl.usembassy.gov

Chcemy zabezpieczyć, zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polsce - powiedziała w środę ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas podpisania przez Gaz-System i Solar Turbines z USA kontraktu w ramach programu Baltic Pipe.

"Jesteśmy zjednoczeni jednym wspólnym celem - chcemy zabezpieczyć, zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polsce" - mówiła ambasador USA w Polsce.

Dodała, że Stany Zjednoczone i Polska są zaangażowane, aby realizować strategiczne cele, które doprowadzą do "wspólnego sukcesu i bezpieczeństwa". Podkreśliła, że to szczególnie istotne w sektorze gazu ziemnego. "Jestem przekonana, że dzisiejsze partnerstwo zarówno odpłaci się strategicznie, jaki i ekonomicznie w ciągu następnych kilku lat" - powiedziała ambasador.

W środę Gaz-System i firma Solar Turbines z USA podpisały kontrakt dotyczący dostaw kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu, wchodzących w skład programu Baltic Pipe.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Zdolność przesyłowa ma być na poziomie 10 mld m sześc. rocznie.

Na Baltic Pipe składa się w sumie pięć głównych komponentów: gazociąg na dnie Morza Północnego łączący systemy przesyłowe Norwegii i Danii, rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego, tłocznia gazu na duńskiej wyspie Zelandia, gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego między Danią a Polską oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

jw/PAP

Komentarze