• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

MAE: Stany Zjednoczone będą największym na świecie eksporterem LNG

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

W roku 2023 Chiny staną się największym importerem skroplonego gazu ziemnego - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii. Rola największego sprzedawcy LNG przypaść ma Stanom Zjednoczonym.

W najnowszym raporcie MAE możemy przeczytać, że siłą napędową wzrostu importu LNG pozostaną rynki azjatyckie - Chiny oraz Indie. Z kolei za prawie cały wzrost eksportu netto odpowiadać mają Stany Zjednoczone.

Agencja przewiduje, że moce produkcyjne LNG będą rosnąć szybciej, niż popyt na surowiec, co oznacza, że ryzyko niedoborów jest ograniczone.

Rynki Azji i Pacyfiku będą w roku 2025 stanowić 77% globalnego importu LNG - obecnie współczynnik wynosi „zaledwie” 69%. Co ciekawe, za ponad 1/5 popytu odpowiadać mają Chiny (22%), które w roku 2023 będą największym nabywcą LNG na świecie. Eksperci szacują, że chiński import LNG osiągnie poziom 128 mld m3 po regazyfikacji.

Jeśli chodzi o klasyfikację eksporterów skroplonego gazu ziemnego, to USA mają zdetronizować Katar już w roku 2023. Dwa lata później Azjatów „przeskoczy” również Australia.

Komentarze