• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Kwieciński: nasze relacje z Gazpromem weszły na normalną ścieżkę

Fot. Flickr/Kancelaria Premiera
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

Nasze relacje z Gazpromem weszły na normalną ścieżkę, rozliczamy się według nowej formuły - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński komentując najważniejsze dla jego spółki wydarzenia z pierwszego kwartału 2020 roku.

W czwartek 4 czerwca PGNiG podsumowało pierwszy kwartał 2020 roku. Zdaniem szefa tej spółki, Jerzego Kwiecińskiego, polski gigant gazowy wchodzi w czas wielkiego przełomu.

„Czekają nas liczne zmiany, nie tylko te wywołane pandemią, kryzysem, nową gospodarką (…), ale przede wszystkim związane z tym, że chcemy naszą grupę kapitałową znacznie silniej rozwijać w następnych latach” - powiedział Kwieciński.

„Jesteśmy obecni na 20 rynkach świata. 30 marca miało miejsce historyczne wydarzenie - pierwszy raz PGNiG wygrało w sporze sądowym z Gazpromem (…). Decyzją Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie przyznano nam rację (…). Sąd orzekł, że za gaz sprowadzany z Rosji płaciliśmy po cenach nie rynkowych, płaciliśmy za dużo (…). Do tej pory dopłacaliśmy do sprzedaży gazu, kupując go po cenach zawyżonych, a sprzedając po rynkowych” - stwierdził szef PGNiG.

Zdaniem Kwiecińskiego wyrok w arbitrażu unormował relacje z partnerem rosyjskim. „Nasze relacje z Gazpromem weszły na normalną ścieżkę, rozliczamy się według nowej formuły (…)” - powiedział.

Prezes PGNiG mówił też o wydarzeniach związanych z gazociągiem Nord Stream 2, czyli decyzji niemieckiej Federalnej Agencji Sieci (BNetzA), która odrzuciła wniosek Nord Stream 2 AG o wyłączenie połączenia spod rygorów prawa europejskiego. Wspomniano też o odrzuceniu przez Sąd UE wniosku o derogację nowelizacji dyrektywy gazowej.

„Nasze argumenty, które przedstawiliśmy z rządem i URE znalazły posłuch u niemieckiego regulatora” - stwierdził Kwieciński.

Komentarze