Reklama

Gaz

Kolejny konkurent dla Rosji? Iran chce eksportować LNG i wznawia duży projekt

Fot. www.iranlng.ir / ilustracyjne

Irańskie ministerstwo ropy ogłosiło wznowienie dużego projektu LNG, który w ostatnich latach borykał się z poważnymi trudnościami, spowodowanymi amerykańskimi sankcjami.

Projekt o nazwie Iran LNG ma osiągnąć przepustowość 10,8 mln ton rocznie i jest jednym z kilku dużych projektów tego typu, dla których ostatnie lata były trudne.

To trzecia zatwierdzona w ostatniej dekadzie inwestycja ukierunkowana na eksport gazu drogą morską, a nie rurociągami.

Czytaj też

Kłopoty Iran LNG spotęgowały się w roku 2018, gdy Stany Zjednoczone wycofały się z międzynarodowego porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego i nałożyły sankcje m.in. na tamtejszy sektor energetyczny.

Teheran pracuje intensywnie nad rozwojem swojego sektora gazowego. Wzrost inwestycji ma sprawić, że stanie się on głównym źródłem dochodów dla kraju. W 2019 na terytorium Iranu wyprodukowano 241,4 mld m3 gazu, zaś w w kolejnym 250,8 mld m3. Analitycy spodziewają, że bieżący rok będzie dla Irańczyków dobry pod tym względem. Wszystko dzięki rosnącemu popytowi i niezupełnie odpowiadającej mu podaży.

Iran LNG to inwestycja realizowana przez spółkę o tej samej nazwie. Jej udziałowcami są: National Iranian Oil Company, Petroleum Indsutry Employees’ Pension, Saving and Relief Fund, Saba Naft Engineering and Construction Company, Jey Oil Refining Company, Adhaf Investment Company.

Komentarze