Reklama

Gaz

Katarskie LNG popłynie do Chin. „Lukratywny kontrakt”

Fot. www.qp.com.qa
Fot. www.qp.com.qa

Qatar Petroleum podpisało nowy kontrakt na dostawy LNG do Chin. W ramach dziesięcioletniej umowy do Państwa Środka trafiać ma 2 miliony ton skroplonego gazu rocznie.

W wirtualnej ceremonii podpisania porozumienia wzięli udział szefowie obydwu firm. Po stronie Qatar Petroleum był to zatem Saad Sherida Al-Kaabi, a po stronie Sinopec - Zhang Yuzhuo. Dostawy rozpoczną się w styczniu 2022 roku.

„To krok, który wzmocni doskonałe stosunki dwustronne między Chińską Republiką Ludową i Katarem (…) nasze relacje z Chinami dotyczące LNG sięgają roku 2009” - mówił dyrektor generalny Qatar Petroleum. W na przestrzeni ostatnich dwunastu lat Katarczycy eksportowali do Państwa Środka 62 miliony ton LNG, są więc jednym z wiodących kontrahentów Pekinu.

Reklama
Reklama

Szef Sinopec zwracał uwagę, że umowa przyczyni się równocześnie do realizacji celów związanych z transformacją energetyczną oraz zabezpieczenia dostaw gazu dla odbiorców. 

Przypomnijmy, że spółka Qatar Petroleum podjęła niedawno ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą North Field East (NFE) - określanego mianem największego na świecie projektu LNG. W pierwszej fazie zwiększy on moce produkcyjne Kataru z 77 mln ton rocznie do 110 mln t/r. Docelowo, w okolicach 2027 roku ma być to 126 mln t/r.

  • LNG
Reklama

Komentarze

    Reklama