• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA będą współpracować w sektorze energii

Fot. The White House / Flickr
Fot. The White House / Flickr

Stany Zjednoczone, Izrael oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają opracować wspólną strategię działania w sektorze energetycznym - informuje agencja Reutera. Jednym z celów ma być rozwiązanie problemów energetycznych stojących przed Palestyńczykami. 

Wspomniane trzy kraje będą współpracować w takich obszarach jak: energia odnawialna, efektywność energetyczna, ropa naftowa, gaz ziemny oraz powiązane technologie. „Będziemy również dążyć do znalezienia rozwiązania dla wyzwań energetycznych, przed którymi stoi naród palestyński” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu. 

Inwestycje, zwłaszcza w obszarze badawczo-rozwojowym, mają być realizowane z udziałem sektora prywatnego oraz instytucji finansowych. To istotna zapowiedź, kiedy przypomnimy sobie, że w minionym miesiącu ministrowie energetyki Izraela i ZEA rozmawiali o możliwej współpracy w zakresie eksportu gazu do Europy.

Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn to pierwsze państwa arabskie od ponad ćwierćwiecza, które nawiązały formalne stosunki z Izraelem. 

Komentarze