• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Interkonektor Polska – Słowacja gotowy do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji

Fot. Fot. www.gaz-system.pl / Flickr

Połączenie międzysystemowe Polska – Słowacja jest gotowe do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji - informują Gaz-System i eustream a.s.

Przepustowość nowego punktu połączenia międzysystemowego na granicy Polski i Słowacji – IP Vyrava zostanie udostępniana w drodze aukcji w dniu 11 listopada 2022 r. dla doby gazowej rozpoczynającej się od 12.11.2022 r. od godziny 06:00.

Oferowana przepustowość zostanie opublikowana na Platformie RBP zgodnie z kalendarzem aukcji.

Interkonektor Polska - Słowacja umożliwi przesył gazu na poziomie 5,7 mld m3 (w skali roku) w kierunku Polski oraz 4,7 mld m3 (w skali roku) w kierunku Słowacji.

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała tej inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania" (PCI - Project of Common Interest) i podtrzymała go w kolejnych listach publikowanych co dwa lata. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programów TEN\-E (Trans\-European Energy Networks) i CEF (instrument „Łącząc Europę", Connecting Europe Facility). Wsparcie obejmowało wykonanie prac studialnych, projektowych oraz budowlanych na terenie Polski i Słowacji. Najważniejsze umowy o dofinansowanie projektu zostały podpisane przez GAZ\-SYSTEM w ramach Connecting Europe Facility z unijną Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Innowacji i Sieci (CINEA) w 2015 r. na prace projektowe na kwotę 582.571 tys. euro oraz w 2017 r. na prace budowlane na kwotę 45.327 mln euro. (Gaz-System)

Komentarze