Reklama

Gaz

Gaz-System ogłosił aukcje przepustowości połączeń międzysystemowych i na gazociągu jamalskim

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Gaz-System ogłosił w czwartek aukcje roczne na przepustowości na połączeniach międzysystemowych i na przepustowości gazociągu jamalskiego - wynika z komunikatu spółki.

Aukcje rozpoczną się 2 lipca 2018 r. o godz. 9.00 (CEST) na specjalnej platformie GSA - służącej do rezerwacji przepustowości na połączeniach międzysystemowych.

Uczestnicy rynku zainteresowani przesyłem gazu mogą w aukcjach dokonać długoterminowej rezerwacji przepustowości ciągłej. Przepustowość można zarezerwować na do 15 najbliższych lat gazowych. Aukcje są przeprowadzane zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji Europejskiej.

Oferta Gaz Systemu obejmuje punkty łączące krajowy system przesyłowy z sąsiadującymi systemami: punkty wejścia GCP GAZ-System/Ontras na granicy polsko – niemieckiej, punkt wejścia Cieszyn na granicy polsko – czeskiej, punkt Drozdowicze na granicy polsko – ukraińskiej, punkty Wysokoje i Tietierowka na granicy polsko – białoruskiej oraz Punkt Wzajemnego Połączenia (PWP), który z kolei jest punktem wejścia do krajowego systemu przesyłowego z gazociągu jamalskiego.

Jeśli chodzi o punkty na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, oferta operatora obejmuje punkt wejścia w Kondratkach, punkt wyjścia Mallnow, punkt Mallnow Rewers i Punkt Wzajemnego Połączenia (PWP), będący punktem wyjścia z gazociągu jamalskiego do krajowego systemu przesyłowego.

Zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami, przepustowości pozwalające na przesył gazu poprzez polski odcinek gazociągu jamalskiego mogą być rezerwowane w ramach aukcji organizowanych na zasadach i w terminach określonych w unijnym kodeksie sieci dotyczącym mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu.

Przepustowość ciągła, która nie zostanie sprzedana w produktach rocznych na kolejny rok gazowy, trwający od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r., będzie udostępniana uczestnikom rynku podczas aukcji produktów krótkoterminowych: kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych.

"Dotyczy to zarówno punktów krajowego systemu przesyłowego, jak i polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Aukcje przepustowości przerywanej dotyczącej produktów rocznych odbędą się, według zasad CAM NC, zgodnie z kalendarzem aukcji 16 lipca 2018 r. na Platformie GSA" - poinformował Gaz-System. 

MZ / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama