Reklama

Gaz

Gaz-System i rumuński TRANSGAZ zawarli porozumienie o współpracy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Polski operator gazociągów Gaz-System i rumuński operator systemu przesyłu gazu The National Gas Transmission Company, TRANSGAZ planują wypracować wspólne podejście w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu naturalnego. Jak podał w poniedziałek Gaz-System spółki zawarły porozumienie o współpracy.

Jak wskazuje Gaz-System porozumienie zawiera deklarację stron o podjęciu współpracy, która ma na celu wypracowanie jednolitego podejścia do realizacji strategicznych celów UE w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu naturalnego, integracji rynku i zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególności w odniesieniu do Europejskiego Zielonego Ładu.

W ramach porozumienia spółki zdecydowały się na ścisłą współpracę w zakresie działań podejmowanych na szczeblu zarówno regionalnym, jak i unijnym.

“Strony porozumienia podkreślają, że dążą do tego, aby transformacja energetyczna była wdrażana w sposób sprawiedliwy i efektywny kosztowo, co pozwoli na osiągnięcie zróżnicowanego i dobrze zintegrowanego rynku energii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej” - czytamy w komunikacie.

image

 Reklama

Operatorzy zobowiązali się też do zacieśnienia współpracy w zakresie rynków gazu ziemnego i LNG. Ponadto spółki będą analizować możliwości współpracy w zakresie przesyłania nowych gazów i wodoru.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

TRANSGAZ to operator Krajowego Systemu Przesyłowego Gazu w Rumunii i zapewnia realizację usług w warunkach sprawności, przejrzystości, bezpieczeństwa, niedyskryminacyjnego dostępu i konkurencyjności krajowej strategii w zakresie krajowego i międzynarodowego przesyłu gazu ziemnego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama