Reklama

Gaz

Energetyczne podsumowanie dnia - 17 sierpnia 2018 r.

Fot.: Morze Kaspijskie / Pixabay
Fot.: Morze Kaspijskie / Pixabay

Zapraszamy do lektury kolejnego podsumowania dnia.

Trójpunkt Gazowy. Najważniejsze miejsce na mapie geopolitycznej Polski? [KOMENTARZ]

O Przesmyku Suwalskim słyszał każdy, kto zajmuje się geopolityką Europy. Termin ten odnosi się do polskiego terytorium wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, które jest jedynym połączeniem państw bałtyckich z resztą krajów NATO. Jednakże, znaczenie Przesmyku w pełni ujawni się podczas konfliktu zbrojnego. Tymczasem, na mapie Polski znajduje się inne miejsce, które już teraz jest kluczowe dla bezpieczeństwa kraju – Trójpunkt Gazowy. Jego rola będzie tylko rosnąć.

Niemieccy Zieloni naciskają na Merkel przeciwko Nord Stream 2

Ukazująca się online gazeta „Hasepost” zwraca uwagę, że w kwestii gazociągu Nord Stream 2 Zieloni przestrzegają kanclerz Niemiec Angelę Merkel przed daleko idącymi ustępstwami wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, z którym będzie rozmawiała w sobotę.

Eksperci: Kluczowa dla transkaspijskiego gazociągu konwencja wielkim sukcesem Rosji

W piątkowym dzienniku „Le Monde” eksperci twierdzą, że Rosji przypada niemal cała wygrana z podpisania konwencji w sprawie Morza Kaspijskiego. Tytuły większości francuskich komentarzy, to cytat z prezydenta Rosji Władimira Putina o „epokowej" czy „historycznej " umowie.

Ponad 5 mld zł przychodów KGHM w II kwartale 2018r.

Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź wzrosły w drugim kwartale 2018 roku o 7 proc. rok do roku, osiągając poziom 5 mld 157 mln zł - poinformowała spółka.

Tatrzańskie geotermy z dofinansowaniem NFOŚiGW

Spółka Bania z Białki Tatrzańskiej – właściciel bazy narciarskiej i turystycznej - otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal 3,4 mln zł niskooprocentowanej pożyczki na budowę ciepłowni geotermalnej.

Łódzcy studenci znów wygrali konkurs na projekt małej turbiny wiatrowej

Dwie turbiny wiatrowe – o poziomej i pionowej osi obrotu, które mogą mieć zastosowanie przy różnych warunkach wietrznych - opracowali w b.r. studenci z zespołu GUST Politechniki Łódzkiej. Małe turbiny wiatrowe ich projektu od trzech lat wygrywają międzynarodowy konkurs organizowany w Holandii.

Najdłuższa od 3 lat seria spadków cen ropy na amerykańskich rynkach

Ropa naftowa w USA jest wyceniana w pobliżu 65 USD za baryłkę. Surowiec zmierza do zakończenia tego tygodnia spadkiem ceny o ponad 3 proc. Będzie to już 7. z kolei tydzień zakończony zniżką notowań - takiej serii tygodniowych spadków nie było od 2015 r. - podają maklerzy.

Analitycy: ceny paliw powinny pozostać stabilne

Ceny paliw na stacjach benzynowych nie powinny w najbliższych dniach się zmienić - ocenili analitycy. Wskazują, że w hurcie, jak i na rynku światowym brak wyraźnych trendów zmian cen ropy.

Komentarze