• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Decyzja lokalizacyjna dla doprowadzenia gazu do nowych bloków gazowych w ZEDO

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla gazociągu przyłączeniowego dla dwóch bloków energetycznych na gaz, budowanych przez PGE w Zespole Elektrowni Dolna Odra - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System.

Dwa nowe gazowe bloki w ZEDO będą miały łączną moc 1340 MW.

Gazociąg połączy elektrownię leżącą w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącą infrastrukturą przesyłową Gaz-Systemu. Trasa gazociągu będzie przebiegać przez zachodniopomorskie gminy: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Zakres planowanej inwestycji obejmuje włączenie nowego gazociągu do systemu przesyłowego - do istniejącego gazociągu Szczecin – Lwówek oraz gazociągu Goleniów – Lwówek. Powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 tys. m sześc. gazu na godzinę. Zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2023 r.

Jak przypomniał Gaz-System, decyzja lokalizacyjna to jedno z trzech kluczowych pozwoleń administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Uzyskanie jej jest niezbędnym etapem do otrzymania pozwolenia na budowę przyłącza i rozpoczęcia prac w terenie.

Jak podkreślił wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, dzięki przyłączeniu, które wykona operator, nowe bloki gazowe w ZEDO będą mogły być zasilane gazem dostarczonym gazociągiem Baltic Pipe oraz przez terminal LNG w Świnoujściu.

„Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji, tj. przyłączenie do sieci gazowej i budowa dwóch bloków wytwórczych, ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zasilania w energię mieszkańców województwa zachodniopomorskiego” – podkreślił Zawartko.

Reklama
Reklama


Dwa nowe bloki wybuduje konsorcjum GE i Polimexu-Mostostalu. Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Wartość powiązanej z kontraktem na budowę 12-letniej umowy serwisowej to ok. 1 mld zł netto.

Bloki mają być gotowe pod koniec 2023 r. Znalazły się wśród jednostek wytwórczych, które uzyskały premiowy 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2024.

Źródło:
PAP

Komentarze