• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Chińczycy podpisali dużą umowę na zakup amerykańskiego LNG

Po raz pierwszy od początku wojny handlowej Chiny podpisały kilkuletnią umowę na dostawy skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych - informuje agencja Bloomberga.

Foran Energy Group poinformowała o podpisaniu umowy ramowej z amerykańskim koncernem Chaniere Energy. Obejmuje ona realizację 26 dostaw LNG w latach 2021 - 2025. Do zawarcia porozumienia doszło podczas dorocznej konferencji w Szanghaju. Ceny surowca będą powiązane z notowaniami Henry Hub.

Analitycy Bloomberga zwracają uwagę, że wyjątkowość powyższego kontraktu polega na tym, iż po „wybuchu” wojny handlowej chińskie firmy przestały podpisywać długoterminowe kontrakty z amerykańskimi dostawcami. Sytuacja ta uległa zmianie po zawarciu umowy handlowej USA - Chiny oraz... przegranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

Dane za pierwszą połowę roku wskazują na zwiększenie chińskiego wydobycia gazu (w ujęciu całościowym) o ponad 10%. Przełożyło się to na 94 mld m3. Bardzo możliwe, że również na to, że chiński import skroplonego gazu ziemnego pobije w tym roku kolejny rekord. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnący popyt ze strony odbiorców przemysłowych. Analitycy szacują, że w całym roku 2020 Chiny sprowadzą 65-57 mln ton skroplonego gazu ziemnego. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost o 10%.

Komentarze