Reklama

Gaz

Azerski gaz może popłynąć do Włoch w III kw. przyszłego roku

Fot. www.tap-ag.com
Fot. www.tap-ag.com

Dostawy azerskiego gazu do Włoch realizowane za pomocą Gazociagu Transadriatyckiego (TAP) mogą rozpocząć się w trzecim kwartale 2020 roku - stwierdził Luca Schieppati, dyrektor zarządzający projektu.

„TAP jest priorytetem dla obecnego włoskiego rządu. Gaz może popłynąć do Włoch już w trzecim kwartale 2020 roku” - stwierdził Schieppati. Na początku września br. zaawansowanie budowy (obejmujące nie tylko prace naziemne) oceniane było na 88,8%.

Gazociąg Transadriatycki to inwestycja wyceniana na 4,5 miliarda euro. Jego początkowa przepustowość wyniesie 10 mld m3, ale z biegiem czasu będzie mogła zostać podwojona, osiągając pułap 20 mld m3. Połączenie liczyć będzie 878 kilometrów, z czego 550 km zostanie położonych na terytorium Grecji, 215 na terytorium Albanii, 8 km na terytorium Włoch, zaś 105 km na dnie Morza Adriatyckiego.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych UE. Przewiduje transport ,,błękitnego paliwa” z rejonu Morza Kaspijskiego przez Gruzję i Turcję do krajów europejskich. Realizacji tego celu ma służyć rozbudowa Gazociągu Południowokaukaskiego oraz budowa nowych: Transanatolijskiego i Transadriatyckiego. Na początku surowiec będzie pochodził głównie z eksploatacji pola Szach Deniz w Azerbejdżanie, ale w późniejszym terminie możliwa stanie się stopniowa dywersyfikacja źródeł dostaw – m.in. dzięki możliwemu połączeniu z Turkmenistanem.

Reklama

Komentarze

    Reklama