Reklama

Gaz

Francja zakaże importu gazu z USA?

Francuskie władze szukają sposobu na wprowadzenie prawnego zakazu importu amerykańskiego gazu ziemnego z formacji łupkowych. Powodem takiej decyzji ma być to, że Amerykanie w pracach wydobywczych korzystają z technologii szczelinowania hydraulicznego, która we Francji jest zakazana.

Minister Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii Francji Ségolène Royal poinformowała, że francuski rząd myśli nad sposobem prawnego zakazu importu gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. Pani Minister uważa, że zakaz powinien dotyczyć surowca wydobywanego przy użyciu technologii szczelinowania hydraulicznego. 

Koncerny Electricite de France (EDF) i Engie w 2015 roku podpisały kontrakty na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. Zgodnie z postanowieniami umowy do 40% dostarczanego surowca może być wydobyte z formacji łupkowych, a więc z użyciem szczelinowania.

Francuska minister poinformowała, że zwróciła się do tych przedsiębiorstw z zapytaniem dlaczego nie przestrzegają one postanowień kontraktu. Ségolène Royal dodała również, że ewentualny zakaz importu gazu łupkowego z USA zostanie spowodowany postępowaniem tych koncernów. Pierwsze dostawy surowca dla EDF i Engie zostaną zrealizowane w 2017 roku.

Zobacz także: Energa poważnie zwiększa wydatki inwestycyjne

Zobacz także: Tchórzewski: Konieczne inwestycje w nowe bloki energetyczne

Komentarze