• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Energetyka jednym z tematów rozmów Waszczykowskiego w USA

Fot. msz.gov.pl
Fot. msz.gov.pl

„Rozmowy zaczęliśmy od współpracy bilateralnej w dziedzinie bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, politycznej. Następnie przeszliśmy do współpracy gospodarczej, szczególnie podkreśliliśmy kwestie bezpieczeństwa energetycznego” – mówił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Minister Waszczykowski i sekretarz stanu Rex Tillerson omówili perspektywy współpracy sojuszniczej w ramach NATO oraz dwustronnej, w tym w obszarach bezpieczeństwa, gospodarki, energii i innowacji. 

Szefowie polskiej i amerykańskiej dyplomacji zwrócili uwagę na konieczność utrzymania wysokiej intensywności dialogu politycznego pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi wobec szczególnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej. „Rozmawialiśmy też o kwestiach bilateralnych, o wymianie wzajemnych wizyt. Wspominałem o tym, że sekretarz Tillerson ma okazję odwiedzić Polskę przy różnych wydarzeniach, spotkaniu trójkąta flanki wschodniej, spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z państwami bałtyckimi i państwami nordyckimi, spotkaniu bukaresztańskiej dziewiątki” – podkreślił minister Waszczykowski. „Natomiast prezydent Trump i prezydent Duda będą mieli okazję spotkać się w Brukseli na spotkaniu NATO albo w Polsce przy okazji Forum we Wrocławiu, które będzie odbywać się równolegle do spotkania grupy G20 w Hamburgu” – dodał. 

Zobacz także: Energetyczny sojusz z USA – Polska opuszcza „sferę marzycielstwa”? [KOMENTARZ]

Rozmowy szefa polskiego MSZ w Waszyngtonie dotyczyły także kwestii związanych z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, w tym polskich starań o odzyskanie od Rosji wraku Tu-154M. „Wspominałem o kwestii smoleńskiej, ponieważ od siedmiu lat nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zweryfikować przyczyn tej katastrofy. Powiedziałem, że w sprawach Smoleńska interesuje nas wszelka pomoc – zarówno techniczna, pomoc w śledztwie, pomoc prawna, jak również pomoc polityczna w przypadku presji wywieranej na Rosję” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister Waszczykowski potwierdził, że tematem rozmów były także kwestie wizowe. „Mówiłem o możliwości wymiany młodzieży, współpracy w dziedzinie innowacyjności. Mówiłem o tym, że Polska otwiera w tym roku konsulat w Houston, który będzie pełnił też funkcje ekonomiczne. W przyszłym roku chcemy otworzyć konsulat w Seattle. Aby dalej rozwijać tę współpracę gospodarczą, przydałoby się wprowadzenie programu Visa Waiver Program” – zwrócił uwagę szef MSZ.

Minister Witold Waszczykowski przebywa w Waszyngtonie z pierwszą oficjalną wizytą dwustronną po objęciu władzy przez administrację prezydenta Donalda Trumpa. W programie wizyty planowane są także spotkania z przedstawicielami RAND Corporation, Atlantic Council oraz Heritage Foundation.

Komentarze