Reklama

Elektroenergetyka

Energa wśród stu najbardziej odpowiedzialnych film z rynków wschodzących

Fot. Energa
Fot. Energa

Zarząd Energi SA kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój i społecznie odpowiedzialne prowadzenie biznesu. Skuteczność w realizacji tych celów potwierdza obecność gdańskiej grupy energetycznej wśród firm wyróżnionych w światowym rankingu Vigeo Eiris Best Emerging Markets Performers.

Aktualizowane co pół roku zestawienie gromadzi spółki z rynków wschodzących, wyróżniające się szczególnie starannym i odpowiedzialnym podejściem do wpływu, jaki mają na środowisko, relacji ze społecznościami, z którymi koegzystują, oraz własnego ładu korporacyjnego. Co sześć miesięcy analitycy agencji Vigeo Eiris analizują 850 firm pochodzących z 31 państw, działających w 37 branżach. Swoją ocenę wydają na podstawie sześciu ogólnych kryteriów, na które podzielone jest łącznie 330 wskaźników. Pod uwagę brane są: stosunek danej firmy do środowiska i do praw człowieka, metody zarządzaniami zasobami ludzkimi, stopień i formy zaangażowania społecznego, relacje z klientami i innymi podmiotami gospodarczymi oraz obowiązujący ład korporacyjny.

Zobacz także: Energa poprawia wyniki finansowe i operacyjne

Energa gości w rankingowej setce Vigeo Eiris nieprzerwanie od pierwszego zestawienia, opublikowanego w połowie 2016 roku. W najświeższej aktualizacji z 1 grudnia br. gdańska spółka znalazła się w niej jako jedna z czterech firm z Polski, obok Lotosu, Orlenu i KGHM. Jest jednocześnie jedynym polskim reprezentantem obszaru elektroenergetycznego i sprzedaży gazu. Miejsce wśród stu najbardziej odpowiedzialnych firm z rynków wschodzących zajęła przede wszystkim dzięki dobrym wynikom w kategoriach: środowiskowej i ładu korporacyjnego.

Chlubne i utrzymywane regularnie od roku miejsce w rankingu to dowód na to, że Energa należy do grona firm zorientowanych nie tylko na realizację core business’u i generowanie zysku finansowego. Równie ważne jest dla nas tworzenie i kultywowanie wartości. Pochylamy się nad ograniczaniem negatywnego wpływu, jaki nasza działalność mogłaby mieć na środowisko. Dbamy zarówno o kulturę relacji z klientami, jak też kulturę organizacyjną – podkreśla Adam Kasprzyk, Rzecznik Prasowy Grupy Energa.

Analitycy Vigeo Eiris w swojej pracy czerpią z publicznie dostępnych dokumentów, przede wszystkim z raportów CSR, ale także np. z komunikatów prasowych. Wykorzystanie źródeł o takim charakterze stanowi dodatkowe wyróżnienie dla ujętych w rankingu firm. Jest to bowiem dowód, że prowadzą działalność transparentną, a przez to wiarygodną. Jednocześnie, zarządzając ryzykiem także w dziedzinach wykraczających poza obszar finansowy, dowodzą świadomości i odpowiedzialności kierujących nimi zarządów.

Grupa Energa zaangażowana jest od lat w szereg działań z obszaru szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności biznesu. Wśród nich wart wymienienia jest choćby program Energa Basket Cup, największy w Polsce turniej koszykówki dla dzieci z kl. IV-VI szkół podstawowych z całego kraju, organizowany i wspierany przez spółkę od 2008 roku. W każdej z dziewięciu edycji udział wzięło udział ok. 80 tys. uczniów z ok. 6,5 tys. placówek oświatowych. Powołana w obrębie gdańskiej grupy Fundacja Energa zorganizowała do tej pory cztery edycje akcji Aktywni Charytatywni. Jej uczestnicy chodząc, biegając, bądź jeżdżąc na rowerze lub rolkach wspólnie starają się pobić wyznaczony dystans, dzięki czemu wspomagają potrzebujące dzieci z całej Polski. W każdej z edycji udział wzięło ok. pół tysiąca aktywnych śmiałków. Tegoroczna odsłona akcji była wyjątkowa, uczestnicy osiągnęli bowiem ostateczny wynik 600 tys. kilometrów – o 50 tys. większy, niż trzeba było pokonać. Dzięki temu do 424 wychowanków z dziewięciu domów dziecka trafiło łącznie 150 tys. zł, przeznaczonych na dofinansowanie letniego wypoczynku. Ponadto Grupa Energa rozwija politykę otwartości na oczekiwania klientów i wyjście naprzeciw ich potrzebom. Od maja specjaliści gdańskiego giganta elektroenergetycznego przeprowadzili siedem dyżurów eksperckich w redakcjach lokalnych mediów, gdzie na żywo spotykali się z mieszkańcami obsługiwanego przez Energę terenu i wysłuchiwali trapiących ich problemów. Oprócz tego w 2017 roku Grupa Energa, po trwającym blisko dwa miesiące zewnętrznym audycie nadzoru dziesięciu kluczowych spółek, utrzymała rejestrację w rejestrze EMAS i otrzymała certyfikat środowiskowy ISO 14001:2015. Jednocześnie spółki grupy rozpoczęły wdrażanie systemu zarządzania energią zgodnego z ISO 50001:2012, zintegrowanego z systemem EMAS. Jest to mocny, jednoznaczny sygnał dla klientów i inwestorów, że obowiązujący w grupie system zarządzania środowiskowego należy do najnowocześniejszych i najbardziej proekologicznych w kraju. Sukces osiągnięto m.in. dzięki przeglądom energetycznym w spółkach, które pozwoliły ocenić np. efektywność energetyczną czy rodzaj i ilości stosowanej energii, a następnie poprzez wdrożenie nowych rozwiązań opartych na dokonanych ustaleniach.

Zobacz także: Prezes Energi: spółka poszkodowana w aferze wiatrowej. "Sprawa rozwojowa" [SKANER]

kn/Energa

Komentarze