Reklama

Górnictwo

Elektrownia Opole: Rozpoczęto budowę płyty dla turbogeneratora

Zgodnie z harmonogramem toczą się prace przy budowie bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole. Zakończone zostały prace przygotowawcze w zakresie organizacji prac przy fundamencie turbogeneratora maszynowni bloku nr 5 - informuje PGE Giek.

Fundament turbogeneratora będzie składał się z płyty górnej posadowionej na wibroizolacji i konstrukcji wsporczej, które zaprojektowane są w konstrukcji żelbetowej.

– Płyta górna będzie składała się z rygli podłużnych i poprzecznych. Jej wymiary będą wynosiły odpowiednio – 60 m długości oraz 17,4 m szerokości w części turbinowej i 12,9 m szerokości w części generatorowej. Płyta będzie miała grubość w granicach od 3,5 do 4 m – informuje Tomasz Pluciński, zastępca dyrektora projektu budowy bloków nr 5 i 6 w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. – Płyta zostanie oparta na 58 wibroizolatorach,które umieszczone będą na głowicach 14 słupów na wysokości 12 m. Wibroizolatory są elastycznym elementem pośrednim pomiędzy urządzeniem a podłożem. Ich celem jest znaczne zmniejszenie sił dynamicznych przenoszonych na podłoże – dodaje. Dzięki temu podczas eksploatacji turbogenerator nie będzie przenosił drgań na pozostałe elementy bloku.

Objętość mieszanki betonowej potrzebnej do zabetonowania płyty wyniesie 2 100 m3. Zakończenia prac przy fundamencie turbogeneratora bloku nr 5 planowane jest w połowie listopada 2015 roku.

Oprócz montażu obiektów maszynowni bloku nr 5 i 6 kontynuowane są także m.in. prace montażowe przy głównej konstrukcji stalowej kotła i kotłowni bloku nr 5 oraz chłodni kominowej nr 5. Główna konstrukcja stalowa kotła bloku nr 5 osiągnęła już wysokość 120 m, a wysokość chłodni kominowej bloku nr 5 zbliża do 115 m.

Mocno zaawansowane są również prace przy budowie placów węglowych oraz budynków przesypowych nawęglania zewnętrznego pod realizowane bloki energetyczne.

– Prace przy budowie bloków nr 5 i 6 prowadzone są zgodnie z harmonogramem – podsumowuje dyrektor Pluciński.

Zobacz także: PGE publikuje wyniki za I półrocze. Wzrost przychodów i 5 mld zł straty

Zobacz także: Budowa nowych bloków Elektrowni Opole zaawansowana w 20%

 

Reklama

Komentarze

    Reklama