Reklama

Wiadomości

Świński numer Chin. Wszczęli postępowanie antydumpingowe ws. importu wieprzowiny z UE

Świnka w boksie
Autor. Envato elements / @stevanovicigor

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że „nie jest zaniepokojona” działaniami Pekinu.

Dochodzenie wszczęto w odpowiedzi na wniosek „oficjalnie złożony przez chińskie stowarzyszenie hodowców zwierząt gospodarskich w imieniu krajowego przemysłu wieprzowego” – podało chińskie ministerstwo.

Rzecznik KE powiedział w poniedziałek, że Wspólnota nie jest zaniepokojona decyzją Pekinu, a także, że UE będzie stosownie interweniować, aby zapewnić zgodność chińskiego dochodzenia z zasadami Światowej Organizacji Handlu.

Czytaj też

Minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas wyraził „nadzieję na porozumienie i negocjacje w celu uniknięcia nałożenia (dodatkowych) ceł” na europejską wieprzowinę.

W ocenie agencji Reutera najnowsze kroki podjęte przez władze w Pekinie wydają się wymierzone głównie w Hiszpanię, Holandię, Francję i Danię w odpowiedzi na ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez KE dodatkowe cła w wysokości od 17,4 do 38,1 proc. na pojazdy elektryczne z Chin. Cła te nałożono po dochodzeniu antysubsydyjnym, wszczętym przez KE we wrześniu 2023 r.

Czytaj też

Pekin natychmiast potępił „czysto protekcjonistyczne zachowanie” UE w oświadczeniu wydanym przez ministerstwo handlu. Chiny zapowiedziały wówczas, że podejmą „wszelkie środki, aby stanowczo bronić swoich uzasadnionych praw”.

W styczniu Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe w sprawie europejskiej brandy, w tym francuskiego koniaku. Było to postrzegane jako działanie wymierzone we Francję, która naciskała na wszczęcie przez KE postępowania w sprawie chińskich elektryków.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama