Reklama

Wiadomości

Liczba elektrycznych aut w Polsce wzrosła o ponad połowę

Autor. Envato Elements

W Polsce na koniec września br. było zarejestrowanych 50 tys. 386 samochodów osobowych i użytkowych całkowicie elektrycznych (BEV ang. battery electric vehicles), to wzrost od początku roku o 16 tys. 971 sztuk, czyli o 57 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Licznik Elektromobilności.

Reklama

Wskazano, że po polskich drogach pod koniec września br. jeździły 87 tys. 724 samochody osobowe z napędem elektrycznym, a flota w pełni elektrycznych, osobowych aut (BEV - battery electric vehicles) liczyła 45 198 szt. - wynika z raportu Licznik Elektromobilności, opracowanego przez ekspertów z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

Reklama

Dodano, że park hybryd typu plug-in wyniósł 42 tys. 526 szt., a liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 5 tys. 212 szt.

Czytaj też

Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec września składała się z 18 tys. 922 sztuk, jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która wzrosła do 619 tys. 122 sztuk. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 1006 sztuk.

Reklama

Jak wskazano, równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się infrastruktura ładowania. Pod koniec września br. w Polsce funkcjonowało 3 tys. 68 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 33 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Czytaj też

„Wrzesień był symbolicznym miesiącem dla polskiego sektora elektromobilności. Łączna liczba autobusów elektrycznych w naszym kraju wynosi już ponad 1 tys. szt. Taką samą granicę przekroczyła również liczba szybkich, ogólnodostępnych stacji ładowania DC. Od początku roku w Polsce przybyło ponad 250 takich ładowarek, a ich udział w sieci infrastruktury ładowania wzrósł z 29 proc. do 33 proc. To jeden z wyższych udziałów szybkich stacji ładowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej” - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama