Reklama

Wiadomości

Branża transportu zeroemisyjnego w Polsce apeluje o odpowiednie regulacje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dobre prawo to warunek upowszechniania zeroemisyjnego transportu kołowego i utrzymania wiodącej polskiej pozycji na europejskim rynku transportowym – mówili w poniedziałek na konferencji w Bednarach (Wielkopolskie) eksperci branży motoryzacyjnej.

Zdaniem ekspertów mądrze wdrażana elektromobilność może być także elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś przypomniał, że od 2035 roku w UE będzie można zarejestrować już niemal wyłącznie zeroemisyjne samochody dostawcze, od 2040 roku - samochody ciężarowe. Podkreślił, że bez stworzenia odpowiedniej infrastruktury w Polsce nie ma szans na sprawne przejście na zeroemisyjność.

„To jest pierwszy raz w historii, kiedy my, producenci pojazdów, nie tylko troszczymy się o to, by wyprodukować pojazd i go sprzedać, ale i o to, jak klient ten pojazd zasili” – powiedział.

Czytaj też

Zdaniem prezesa firmy transportowej Grzegorza Sobańskiego dzięki dobrze przeprowadzonej transformacji polska branża transportowa ma szanse na utrzymanie i wzmacnianie swojej wiodącej pozycji na europejskim rynku.

„Ta transformacja będzie kosztować. Musimy szukać najmniej kosztownych rozwiązań, które utrzymają nas w pozycji lidera w transporcie międzynarodowym. Zmienić się musi też mentalność polskiej branży transportowej; potrzebna jest akceptacja tego, że zmiany są nieuniknione” – powiedział.

Sobański zauważył, że problemem są wciąż niedostosowane do potrzeb rozwiązania prawne.

„Polska legislacja niestety nie nadąża ani za potrzebami biznesu, ani za rozwiązaniami, które już są wdrożone w krajach Europy Zachodniej. Jeżeli chcemy pozostać transportowym liderem, chcemy jeszcze wykroić kawałek tortu dla siebie, to polskie władze w końcu muszą zadbać, żeby ta legislacja nie była zapóźniona” – powiedział.

Reklama

Dyrektor ds. elektromobilności Scania Polska Paweł Kurzawa podkreślił, że w dialogu producentów z przewoźnikami na temat elektromobilności cały czas brakuje przedstawicieli władz. „Bez tego nie uda się wypracować dobrych rozwiązań dla polskich przewoźników, dla naszego rynku” – podkreślił.

„Podstawą jest ten fundament prawny, który to właśnie legislatorzy powinni nam przygotować. Wciąż brakuje też holistycznego spojrzenia na tę transformację. Dziś przez wszystkie przypadki odmieniane jest słowo: bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo energetyczne jest nie mniej ważne od bezpieczeństwa militarnego. Warto spojrzeć na przykład Japonii: samochody elektryczne z funkcją vehicle to grid mogą stanowić zaplecze zasilania sieci energetycznej. Systemy ładowania oparte o magazyny energii także mogą pomóc budować bezpieczną sieć energetyczną, sieć, która może być zasilana zieloną energią” – powiedział.

Ekspert powiedział też, że branża czeka na wprowadzenie do Polski energii pochodzącej z coraz większych farm fotowoltaicznych, z siłowni wiatrowych, ale też z elektrowni jądrowych. „Nie jest żadną tajemnicą, że jeżeli samochód elektryczny jest zasilany w Polsce energią z sieci, to ten samochód elektryczny wiąże się z większą emisją niż samochód zasilany olejem napędowym. Dziś nasz miks energetyczny nie jest najlepszy” – zauważył.

Czytaj też

Jak poinformował dyrektor logistyki w Volkswagen Poznań Wojciech Olasek, spółka rozbudowuje flotę w pełni elektrycznych ciężarówek obsługujących dostawę do fabryk. Pierwsza elektryczna scania 25P obsługuje dostawy części w zakładach firmy od marca 2023 roku. W tym roku pracę przy dostawach podzespołów w zakładzie we Wrześni i Poznaniu zacząć mają kolejne dwa elektryczne pojazdy ciężarowe. Tym razem będą to już ciągniki siodłowe.

„W naszych zakładach instalujemy ładowarki dla ciężarówek w naszych strefach rozładunkowych, żeby spedycje, które zdecydują się z nami współpracować, jeśli chodzi o transport zeroemisyjny, miały możliwość doładowania samochodu w trakcie rozładunku i załadunku. Wiemy, że ta infrastruktura na zewnątrz jeszcze nie istnieje lub jest niewystarczająca” – powiedział Olasek.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama