Reklama

Elektromobilność

Polskie firmy liderami w rozwoju rynku elektromobilności?

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

”Myślę, że wspólnie możemy budować nowy rynek na którym polskie firmy będą liderami” - mówiła Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen, podczas dyskusji poświęconej programowi Pilot Maker Elektro ScaleUp.

„Brałam udział w konstruowaniu tego programu, a teraz mam możliwość testowania jego biznesowej użyteczności - mam nadzieję z korzyścią dla polskiej gospodarki” - rozpoczęła Patrycja Klarecka.

Patrycja Klarecka zwróciła uwagę, że Orlen dysponuje największą siecią stacji paliw w Europie Środkowo-Wschodniej, co oznacza, że rozwój elektromobilności jest dla niego równocześnie dużym wyzwaniem i dużą szansą. „PKN Orlen to nie tylko paliwa, ale także na przykład petrochemia (….) Staramy się wydłużać nasz łańcuch wartości, szukając takich obszarów funkcjonowania petrochemii, które mogłyby znaleźć zastosowanie w nowych technologiach związanych np. z elektromobilnością”

Przedstawicielka PKN Orlen podkreśliła kompetencje spółki w zakresie rynku energii. „Dostrzegamy potencjał w efektywnym systemie zarządzania ładowaniem, żeby użytkownicy mogli zasilać swoje pojazdy w możliwie najkrótszy i najsprawniejszy sposób”. 

PKN Orlen zamierza postawić na swoich stacjach 150 ładowarek do samochodów elektrycznych, zaś efekty tego planu mają być widoczne już w przyszłym roku. „Nie zamykamy się na nowe produkty, zdajemy sobie sprawę, że nowe paliwo sprawia, iż zmieniają się modele konsumpcji”.

„Zachęcam do współpracy (…) myślę, że wspólnie możemy budować nowy rynek na którym polskie firmy będą liderami” - zakończyła Patrycja Klarecka. 

W podobnym tonie wypowiadał się Jarosław Broda, wiceprezes Taurona. Jego zdaniem elektromobilność jest jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów rozwoju. Wykorzystanie szans z nią związanych wymaga jednak podejmowania zdecydowanych działań, ponieważ „rolą liderów jest nie tylko oczekiwanie na możliwości, ale również ich tworzenie (….) Dlatego tutaj jesteśmy, żeby tworzyć rynek przyszłości, którego wraz partnerami chcemy być liderami”.

„W tym roku skończymy instalację prawie 30 ładowarek w Katowicach, to nasz pilotaż.  W przyszłym roku wprowadzimy rozwiązania dla samorządu i biznesu, związane z obsługą i prowadzeniem takiej infrastruktury (…) 2020 to ambicja, żeby na terenie dystrybucyjnym można było komfortowo podróżować samochodami elektrycznymi”.

Reklama

Komentarze

    Reklama