Reklama

Elektromobilność

Kolejne elektryczne autobusy trafią do Jaworzna. "To fenomen wśród małych miast"

Fot. Maciej Kowal / www.solarisbus.com
Fot. Maciej Kowal / www.solarisbus.com

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie po raz kolejny zdecydowało się na zakup autobusów elektrycznych. Tym razem producent, wyłoniony na drodze przetargu, dostarczy do Jaworzna 6 sztuk przegubowych modeli Urbino 18 electric, dzięki czemu aż 80% floty miejskiego przewoźnika stanowić będą pojazdy bezemisyjne. To fenomen na skalę europejską, stanowiący przykład skuteczności wdrażania e-mobilności w miastach do 100 tys. mieszkańców.

Firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. podpisała właśnie umowę z PKM Jaworzno na dostawę 6 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 electric. Pojazdy wyjadą na ulice Jaworzna rok od momentu podpisania umowy.

Reklama
Reklama

Jaworzno jest pionierem wdrażania e-mobilności w małych miastach. To pierwsze miasto w Polsce, na ulice którego już w 2015 roku wyjechał autobus elektryczny (Solaris Urbino 12 electric). Dziś, włączając do statystyk najnowsze zamówienia miejskiego przewoźnika, aż 80% wszystkich autobusów w barwach Jaworzna będą stanowić autobusy elektryczne. Zgodnie z podpisaną dziś umową, Solaris dostarczy 6 sztuk przegubowych modeli Urbino 18 electric. 

Tym razem autobusy zostaną wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 280 kWh, a sercem układu napędowego będzie oś elektryczna. Tak jak w przypadku pojazdów, które już są w użytkowaniu przewoźnika, autobusy będą miały możliwość ładowania baterii zarówno za pomocą ładowarek pantografowych jak i poprzez złącze plug-in. Przewoźnik zdecydował się także na ogrzewanie hybrydowe, czyli rozwiązanie optymalizujące zużywanie energii i – w rezultacie – przekładające się na większe zasięgi pojazdów. 

„Jesteśmy szczerze dumni, obserwując takie miasta jak Jaworzno, które swoim przykładem konsekwentnie przekonuje, że e-mobilność to właściwy kierunek. Kolejne zamówienie na elektryczne modele autobusów marki Solaris złożone przez tego przewoźnika, to najlepsze świadectwo satysfakcjonujących osiągów naszych e-busów i pozytywnych doświadczeń z wielu lat eksploatacji – mówił, obecny na podpisaniu umowy, Petros Spinaris, członek Zarządu Solaris odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i customer service.

"Pojazdy bezemisyjne to naturalny etap zmian w transporcie publicznym. Wszyscy potrzebujemy jak najbardziej ekologicznych rozwiązań. A e-mobilność jest jednym z nich, i to już w wieloletnim wykazaniem skuteczności technologicznej. Cieszę się, że nie dość, iż byliśmy pionierem elektrycznej floty w Polsce, to nadal z sukcesem realizujemy modernizację taboru, która jest pożądana przez podróżnych, dobra dla środowiska i zapewnia Jaworznu status miasta nowoczesnego.” – mówi Zbigniew Nosal, Prezes PKM Jaworzno.

Współpraca Solarisa i PKM Jaworzno trwa już nieprzerwanie od 20 lat. Jaworzno to nie jedyne polskie miasto, które inwestuje w rozwój ekologicznego transportu publicznego. Do tej pory producent dostarczył już na ten rynek ponad 400 autobusów elektrycznych, a blisko 600 zostało zakontraktowanych. Zamówienia płynące od polskich przewoźników stanowią blisko 40% wszystkich elektrycznych kontraktów Solarisa. Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Jak wspierać elektromobilność”, do 2025 r. Polska będzie w posiadaniu trzeciej co do wielkości floty autobusów elektrycznych w Europie. (Solaris

Komentarze