Reklama

Elektromobilność

Jaguar Land Rover: 18 mld dolarów na elektryfikację linii modelowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jaguar Land Rover zwiększy o ok. jedną czwartą inwestycje w elektryfikację swych samochodów - informuje we wtorek agencja Bloomberga. W ciągu trzech najbliższych lat firma ma przeznaczyć na ten cel 18 mld dolarów.

To o 26 proc. więcej niż w poprzednim, trzyletnim, okresie, który zakończył się w marcu br.

Jaguar Land Rover zwiększy nakłady na rozwój, mimo że sprzedaż i dochody z ostatniego roku (liczonego do marca) "nie rosły tak jak zakładano". Gorsze wyniki mają związek z obawami klientów co do przyszłości samochodów z silnikami Diesla w Wielkiej Brytanii i Europie. Producent podał, że zyski były "zdecydowanie poniżej" wyznaczonych celów, co prowadziło do negatywnego przepływu gotówki po przeprowadzeniu inwestycji.

Firma zwiększa nakłady aby móc do 2025 roku oferować trzy wersje napędowe wszystkich swoich modeli. Chodzi o silniki spalinowe, hybrydy i elektryczne. Wcześniej w tym roku Jaguar Land Rover rozpoczął sprzedaż samochodu I-Pace, który jest pierwszym modelem elektrycznym firmy.

W czwartym kwartale 2017 roku samochody z silnikami Diesla odpowiadały za ok. 87 proc. sprzedaży brytyjskiej marki w Wielkiej Brytanii i w Europie.

Firma informowała, że planuje otworzyć w Manchesterze na północny Anglii centrum inżynieryjno-informatyczne. Zatrudnione tam osoby będą pracować nad technologią podłączania samochodów do interentu (ang. connected-car technology).

Jaguar Land Rover należy do koncernu z Indii, Tata Motors.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama