Reklama

Wiadomości

Wyrok na samochody spalinowe. Parlament Europejski podjął decyzję

Autor. Canva

Parlament Europejski opowiedział się za wycofaniem ze sprzedaży samochodów spalinowych w Unii Europejskiej od 2035 roku.

Reklama

We wtorkowym głosowaniu posłowie Europarlamentu zagłosowali za zakazałem sprzedaży samochód spalinowych w całej Unii Europejskiej do 2035 roku. Oznacza to, że już za niewiele ponad 10 lat zakup samochodu z silnikiem benzynowym, dieslem, a nawet hybrydy, będzie niemożliwy.

Reklama

Aby nowe przepisy nabrały mocy prawnej, decyzja musi spotkać się jeszcze z akceptacją Rady Europejskiej. Na ostateczny osąd musimy poczekać do marca tego roku.

Czytaj też

Plan zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi został ogłoszony w następstwie porozumienia zawartego w ubiegłym roku, między Radą Europy a Parlamentem Europejskim. Propozycja ta natychmiast wywołała sprzeciw przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego.

Reklama

Unijne cele klimatyczne Unii Europejskiej zawarte w pakiecie „Fit for 55" zakładają osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. Jednym z warunków osiągnięcia ambitnego założenia jest zakazanie sprzedaży we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej pojazdów z silnikami spalinowymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama