Reklama

Wiadomości

Wielka Brytania podwyższy podatek od nadzwyczajnych zysków spółek

Autor. Canva

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział podniesie podatku od nadzwyczajnych zysków dla producentów ropy i gazu. Analitycy ostrzegają, że taka decyzja może wyprzeć potencjalnych inwestorów z kraju.

Reklama

Z początkiem przyszłego roku, podatek od zysków spółek energetycznych wzrośnie z 25% od 35% i pozostanie w mocy do marca 2028 roku. Dodatkowo, tymczasowym wyższym podatkiem w wysokości 45% zostaną objęci również producenci energii elektrycznej.

Reklama

Jak tłumaczy brytyjski minister finansów Jeremy Hunt, podniesienie stawek podatkowych jest koniczne dla zrównoważenia budżetu na przyszły rok w obliczu spowolnienia gospodarczego. Prognozy wskazują, że wniesie to do budżetu dodatkowo nawet 14 miliardów funtów w przyszłym roku i ponad 55 miliardów funtów w latach 2022-2028.

Czytaj też

Jednak analitycy rynku wskazują, że decyzja Hunta może doprowadzić do całkowitego zniechęcenia inwestorów i wyparcia ich z kraju. Jak tłumaczą, nałożenie dodatkowych podatków jeszcze bardziej utrudni inwestowanie w nowe źródła energii w Wielkiej Brytanii, niezbędnych do osiągnięcia ambitnego celu zerowej emisji netto do 2050 roku.   

Reklama

Oprócz wyższych podatków od energii, Hunt potwierdził inwestycję 700 milionów funtów w elektrownię jądrową Sizewell C we wschodniej części wyspy. Podkreślił, że nowa elektrownia zapewni energię przez ponad 50 lat dla 6 milionów domów oraz będzie kluczową inwestycją w niezależność energetyczną kraju.

To nie koniec zmian podatkowych zapowiadanych przez Hunta. Brytyjski minister finansów zapowiedział również, że od kwietnia 2025 roku kierowcy pojazdów elektrycznych nie będą już zwolnieni z płacenia podatków od samochodów.

Reklama

Komentarze

    Reklama