Reklama

Wiadomości

Szefernaker: zaproponowaliśmy samorządom dwie ustawy

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

Zaproponowaliśmy samorządom dwie ustawy. Pierwsza to ustawa, która będzie wprowadzać maksymalną kwotę za cenę prądu, także dla samorządów, a druga to ustawa dająca konkretne narzędzia samorządom dotyczące możliwości dystrybucji węgla - powiedział we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Reklama

We wtorek odbyło się spotkanie m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z samorządowcami na temat cen energii. Szef rządu zaprosił na wtorkowe rozmowy przedstawicieli władz lokalnych zrzeszonych m.in. w Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich.

Reklama

Jak podkreślił po spotkaniu wiceszef MSWiA, dotyczyło ono cen energii oraz dystrybucji węgla i zaproponowano na nim dwie ustawy dotyczące tych kwestii. "Konkretne propozycje pan premier przedstawił, jakie narzędzia mają wprowadzać te ustawy" - powiedział Szefernaker.

Czytaj też

Jak dodał, ustalono wspólnie ze stroną samorządową, że w środę rano odbędzie się posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu, na której samorządy mają się odnieść już do konkretnych przepisów ustaw oraz przedstawić swoje propozycje i swoją opinię dotyczącą ich zapisów.

Reklama

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że chciałby, aby wspólną opinię strony rządowej i samorządowej wypracować jak najszybciej, tak, aby te ustawy zostały ostatecznie przyjęte przez parlament.

"Mówimy o dwóch ustawach. Pierwsza ustawa to ustawa, która będzie wprowadzać maksymalną kwotę za cenę prądu, także dla samorządów, a druga ustawa to ustawa dająca konkretne narzędzia samorządom dotyczące możliwości dystrybucji węgla" - podkreślił Szefernaker.

"Rozmawialiśmy o tym, że są różne sytuacje w samorządach, inna jest specyfika miast w różnych częściach Polski. Inaczej to wygląda na Śląsku, inaczej na Pomorzu, inaczej, jeżeli chodzi węgiel w małych miejscowościach" - powiedział.

Wskazał, że wiele samorządów wyraziło chęć współpracy w kwestii dystrybucji węgla pod warunkiem wprowadzenia nowych rozwiązań ustawowych "i my w tej chwili pracujemy wspólnie nad tymi rozwiązaniami, żeby te samorządy, które chcą - mogły tego typu działania realizować.

"To jest m.in. kwestia wątpliwości niektórych samorządów dotyczących podstawy prawnej, zamówień publicznych, bądź możliwości zlecania także innym podmiotom tych działań, czy to są spółki miejskie, czy podmioty prywatne. Te rozwiązania będą przygotowane wspólnie" - powiedział.

Zaznaczył, że obie ustawy zostaną we wtorek przekazane stronie samorządowej tak, żeby mogła do jutra przedstawić swoje opinie.

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zaznaczyła, że dzisiejszy dialog ze stroną samorządową był bardzo merytoryczny. "Bardzo dobrze nam się rozmawiało i z jeszcze większą satysfakcją mogę powiedzieć, że dużą część postulatów, które zgłaszała dzisiaj strona samorządowa ustawa już zawiera. Ten dialog trwa, wydaje się mi, że był dobry" - dodała.

Jak powiedziała, ustawa składa się z kilku elementów, ale jednym z kluczowych jest cena maksymalna dla samorządów i jednostek samorządowych. "Na takim określonym, wskazanym przez pana premiera poziomie w okolicach 800 zł, może nieco poniżej. To pewnie ustali ostatecznie Rada Ministrów" - podkreśliła.

Istotne jest również rozwiązanie - wskazała - które jest zawarte w projekcie przygotowanym przez resort klimatu. "Jeżeli już jakieś postępowania się zamknęły i rozstrzygnęły niż kwotami znacząco przewyższającymi obecne kwoty na rynku towarowej giełdy energii, to tutaj również jest rozwiązanie, które spowoduje, że podwyżek w takim rozmiarze samorządy nie będą musiały wpisywać w swoje koszty" - powiedziała.

Dodała, że jest też kilka rozwiązań bardzo precyzyjnie wskazujących na możliwość prowadzenia negocjacji, dostawcy rezerwowego. "Mamy cały wachlarz rozwiązań, to jest szersza ustawa, dzisiaj skupiliśmy się bardzo mocno na rozwiązaniach związanych z samorządami" - zaznaczyła.

Ustawa trafi do dalszego merytorycznego dialogu z samorządami.

Wtorkową rozmowę szefa rządu z przedstawicielami tych korporacji zapowiadał w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Tego dnia odbył się w Warszawie protest samorządów związany z kryzysem energetycznym.

W manifestacji uczestniczyli samorządowcy związani m.in. z UMP i ZMP, a także z Ruchem "Tak! Dla Polski". Do szefa rządu zwrócili się o pilną interwencję, która pozwoliłaby rozpocząć proces stabilizacji sytuacji na rynku energii elektrycznej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama