Reklama

Wiadomości

Szacunek za energię. Prezydent Czech o relacjach z Rosją

fot. hrad.cz

Drugiego dnia świąt czeski prezydent Miloš Zeman wygłosił w telewizji bożonarodzeniowe orędzie, w którym odniósł się do kryzysu energetycznego w Europie oraz tanich surowców energetycznych z Rosji.

Reklama

W trakcie przemówienia, Zeman nazwał wojnę na Ukrainie wydarzeniem roku i podkreślił, że wcześniej Czechy utrzymywały dobre stosunki z Rosją w zamian za dostawy taniego węgla, ropy oraz gazu.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

„Zawsze byłem zwolennikiem prawidłowych stosunków gospodarczych z Rosją, głównie z powodu relatywnie tanich surowców energetycznych. Ale są sytuacje, w których interesy gospodarcze muszą ustąpić interesom bezpieczeństwa. A bezpieczeństwo światowe, podobnie jak bezpieczeństwo Republiki Czeskiej, jest zagrożone przez tę agresję" – powiedział czeski prezydent, dodając, że w pełni popiera pomoc dla objętej wojną Ukrainy.

Czytaj też

Prezydent Czech przyznał w połowie grudnia, że początkowo wyrobił sobie błędne zdanie o Władimirze Putinie. Przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie Zeman pozytywnie wypowiadał się nt. polityki rosyjskiego przywódcy, przez co wyrobił sobie opinię polityka prorosyjskiego.

Tegoroczne orędzie było jego ostatnim w trakcie dziesięcioletniej kadencji. Z tej okazji Zeman przemawiał dłużej niż zwykle, wspominając również swoje lata urzędowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama