Reklama

Wiadomości

Rusza budowa Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii

Fot. www.pse.pl / ilustracyjne
Fot. www.pse.pl / ilustracyjne

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE podpisał z koncernem CGI umowę na budowę Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) - poinformowało we wtorek PSE. System ma m.in,. umożliwić powstanie nowych usług na rynku energii.

Reklama

PSE, które pełni funkcję Operatora Informacji Rynku Energii wyłoniło zwycięzcę w drodze przetargu, zwycięska oferta CGI opiewała na 314 mln zł netto.

Reklama

CSIRE posłuży do gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych dotyczących detalicznego rynku energii elektrycznej oraz realizacji procesów takich jak zmiana sprzedawcy, zarządzanie dostarczaniem energii oraz rozliczenia za sprzedaż i dostarczanie energii. Dzięki ujednoliceniu standardów wymiany informacji przetwarzanych w CSIRE, procesy zachodzące na detalicznym rynku energii elektrycznej w Polsce zostaną znacznie usprawnione i przyspieszone. System będzie jednym z niezbędnych elementów transformacji energetycznej i umożliwi rozwój nowych usług na rynku energii - podkreśla PSE. Operator zapewnia jednocześnie, że system zapewni najwyższy poziom ochrony danych przy jednoczesnym umożliwieniu dostępu do nich dla uprawnionych użytkowników.

Czytaj też

Uruchomienie procesów rynku energii za pośrednictwem CSIRE jest planowane na 1 lipca 2024 r. Wcześniej sprzedawcy i dystrybutorzy energii elektrycznej muszą dostosować swoje systemy do CSIRE, zgodnie z zasadami określonymi w odpowiednich dokumentach.

Reklama

Budowa CSIRE jest przewidziana zapisami nowelizacji ustawy Prawo energetyczne z 2021 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama