Reklama

Wiadomości

Prezesi PSE i Ukrenerho uhonorowani nagrodą im. Ignacego Łukasiewicza

Autor. Envato

Prezes ukraińskiego operatora linii wysokiego napięcia spółki Ukrenerho Volodymyr Kudrytskyi oraz prezes spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne Tomasz Sikorski otrzymali w poniedziałek nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza.

Reklama

Wyróżnienie zostało wręczone w trakcie rozpoczętej w poniedziałek w Rzeszowie konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju".

Reklama

Nagrodę im. Łukasiewicza otrzymują osoby zaangażowane w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w ostatnim czasie także i Europy. W tym roku po raz kolejny nagrodzone zostały dwie osoby.

Prezes Ukrenerho otrzymał nagrodę za „zachowanie ciągłości dostaw energii elektrycznej w warunkach wojny w Ukrainie". Ukrenerho to jedyny ukraiński operator linii wysokiego napięcia.

Reklama

Czytaj też

Nagrodę w imieniu prezesa odebrał doradca zarządu Ukrenerho Serhij Nazarenko, który w swoim wystąpieniu podziękował Polsce za wsparcie, które udzieliła Ukrainie Polska. Podkreślił przy tym, że to Polska pierwsza udzieliła pomocy Ukrainie.

„To przez Polskę możliwa była synchronizacja systemu elektroenergetycznego Ukrainy z systemem europejskim. Przed nami jeszcze dużo wyzwań, bo Rosja używa systemów elektroenergetycznych jak broni" – zaznaczył.

Nazarenko dodał, że jego kraj jest gotowy na kolejne etapy współpracy z krajami Europy Zachodniej, jeśli chodzi o systemy elektroenergetyczne.

Równorzędną nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza „za stabilizację systemu elektroenergetycznego Polski oraz wspieranie ukraińskiego operatora systemu elektroenergetycznego" otrzymał prezes spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne Tomasz Sikorski.

Czytaj też

W swoim wystąpieniu podkreślił, że o agresji Rosji na Ukrainę dowiedział się z radia, kiedy jechał do pracy. „Już przy biurku zacząłem myśleć, jak trudne będzie dostarczanie energii podczas wojny. Już po kilku dniach PSE gościło pierwszych przedstawicieli rodzin pracowników Ukrenerho. Rozpoczęliśmy też dostawy materiałów potrzebnych do odbudowy infrastruktury zniszczonej w czasie działań wojennych" – powiedział Sikorski.

Dodał, że wsparcie dla Ukrainy spółka traktowała jako obowiązek. Przypomniał, że do pomocy dla ukraińskiego systemu elektroenergetycznego włączyły się także firmy z innych krajów Europy.

„Chciałbym, by kolejnym krokiem była pełna integracja rynku ukraińskiego z rynkiem europejskim" – zaznaczył Sikorski.

Czytaj też

O nagrodzie decyduje kapituła, do której należą uznani naukowcy, byli i obecni rektorzy i prorektorzy Politechniki Rzeszowskiej.

W poprzednich latach laureatami nagrody zostawali m.in. minister energii Republiki Litewskiej Dainius Kreivys, prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień, prezes PGNiG Piotr Woźniak; były minister klimatu i środowiska dr Michał Kurtyka; minister energii i klimatu Królestwa Danii Lars Chr. Lilleholt czy minister i pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski.

Rzeszowska konferencja potrwa do wtorku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama