Reklama

Wiadomości

Pomoc inwestycyjna na infrastrukturę energetyczną. Jest projekt rozporządzenia

Autor. Dina Lydia / Unsplash

Projekt rozporządzenia ws. pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę energetyczną z unijnych programów regionalnych opublikowano w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Reklama

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę energetyczną w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.

Reklama

Celem przyjęcia rozporządzenia – jak napisano w uzasadnieniu do projektu – jest stworzenie warunków wspierania rozwoju społecznego i gospodarczego regionów poprzez umożliwienie udzielania pomocy publicznej na infrastrukturę energetyczną.

Czytaj też

Projektowane rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki, tryb oraz podmioty uprawnione do udzielania: pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę energetyczną oraz pomocy na badania i usługi doradcze dotyczące ochrony środowiska i kwestii energetycznych.

Reklama

Wyjaśniono, że w przypadku pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę energetyczną kosztami kwalifikowalnymi będą całkowite koszty inwestycji w tę infrastrukturę. Natomiast w przypadku pomocy na badania i usługi doradcze dotyczące ochrony środowiska i kwestii energetycznych, kosztami kwalifikowalnymi będą koszty realizacji tych badań lub usług doradczych.

Czytaj też

Wskazano, że projekt rozporządzenia określa sposób zastosowania intensywności pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę energetyczną, która „może sięgać nawet 100 proc. luki w finansowaniu, której definicja wskazana jest w art. 2 pkt 118 rozporządzenia nr 651/2014” – napisano.

Z kolei dopuszczalne progi intensywności pomocy w przypadku wsparcia na badania i usługi doradcze może wynieść maksymalnie 60 proc. kosztów kwalifikowalnych, przy czym - jak zaznaczono - może ona ulec zwiększeniu w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy o 20 punktów procentowych oraz średniego przedsiębiorcy o 10 punktów procentowych.

Proponuje się, żeby projektowane rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze