Wiadomości
Polska prezydencja w Radzie UE. Premier Tusk ostrzega przed szybkim wdrożeniem ETS2

1 stycznia Polska rozpoczęła półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, stawiając na pierwszy plan kwestie bezpieczeństwa. Pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” rząd premiera Donalda Tuska zapowiedział działania mające na celu wzmocnienie ochrony m.in. w wymiarach zewnętrznym czy gospodarczym. Dziś w Strasburgu zwrócono również uwagę na wyzwania związane z energetyką i jej wpływem na konkurencyjność europejskiej gospodarki.
Premier Donald Tusk podczas swojego przemówią podkreślił, że jednym z priorytetów Polski będzie doprowadzenie do obniżenia kosztów energii w Europie. Wskazał, że wysokie ceny energii, spowodowane między innymi regulacjami unijnymi, stanowią poważne zagrożenie dla konkurencyjności gospodarczej Starego Kontynentu. „Jak możemy konkurować z gospodarką amerykańską czy chińską, jeśli ceny energii w Europie są trzykrotnie wyższe?” – pytał premier, apelując o krytyczne podejście do regulacji, które przyczyniają się do wzrostu kosztów energetycznych. Rząd postuluje zorganizowanie oddzielnej debaty poświęconej tej kwestii, aby wspólnie wypracować rozwiązania, które przywrócą stabilność cen energii i zapewnią konkurencyjność europejskim firmom.
Apel o krytyczne spojrzenie na ETS 2
Tusk wyraził swoje poparcie dla działań proekologicznych, ale zaznaczył, że muszą one uwzględniać realia gospodarcze. – „Europa nie może stać się kontynentem naiwnych ludzi i idei, który przegra globalną rywalizację ekonomiczną” – powiedział. Podkreślił, że jeśli Europa zbankrutuje, jej zdolność do promowania ochrony środowiska również zaniknie.
Premier Donald Tusk zaapelował o krytyczną rewizję niektórych zapisów Zielonego Ładu, wskazując na ich potencjalny wpływ na wzrost kosztów energii w Europie. Jego zdaniem szczególną uwagę należy poświęcić planowanemu na 2027 rok systemowi ETS 2, który w przypadku szybkiego i bezrefleksyjnego wdrożenia może doprowadzić do destabilizacji gospodarczej i wzrostu społecznego niezadowolenia zwianego ze wzrostem cen energii. „Jeśli ETS 2 wejdzie w życie w obecnym kształcie, zmiecie wszystkie demokratyczne rządy w Europie. Zastanówcie się, czy warto” – zaapelował.
Niezależność energetyczna od Rosji
Jednym z priorytetów prezydencji jest także przedstawienie mapy drogowej odchodzenia od importu rosyjskich paliw kopalnych. Polska planuje zaprezentować szczegółowy plan stopniowego zastępowania surowców z Rosji alternatywnymi źródłami energii, co ma przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej całej Unii Europejskiej.
W dobie rosnących zagrożeń fizycznych i cybernetycznych Polska zaproponuje działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej. istotnym punktem obrad ma być współpraca państw członkowskich w zakresie ochrony kluczowych instalacji energetycznych, w tym sieci przesyłowych i magazynów energii. Szczególną uwagę poświęci się także ochronie przed atakami cybernetycznymi, które mogą zagrażać stabilności dostaw energii.
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to szczególny czas, który w nadchodzących sześciu miesiącach stwarza wyjątkową okazję do wykazania się na arenie międzynarodowej w wielu kluczowych obszarach, takich jak polityka, gospodarka, bezpieczeństwo militarne oraz właśnie energetyka. To także moment sprzyjający szerokiej debacie na temat kierunku, w jakim powinna podążać Europa. W tych rozmowach szczególnie istotne jest podkreślenie roli siły argumentu jako fundamentu decyzji, pozostawiając argument siły jako ostateczność.
Europa powinna budować swoją przyszłość w oparciu o wartości wolności, demokracji i solidarności, wzmacniając swoją pozycję w świecie. Siła Europy powinna wynikać z jej jedności i determinacji, a działania zmierzające do uczynienia naszego kontynentu ponownie silnym muszą być wspólnym celem, niezależnie od różnic politycznych i ideologicznych. Chodzi tu bowiem o przyszłość całej Europy. W kontekście tych priorytetów, szczególną okazją do pogłębionej dyskusji nad wyzwaniami energetycznymi będzie konferencja Power Connect Energy Summit, która odbędzie się w dniach 26–28 marca w Gdańsku. Wydarzenie to, objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE, stanie się platformą do wymiany pomysłów i poglądów między przedstawicielami sektora energetycznego, biznesu i polityki.
Będzie to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja do konstruktywnego dialogu oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań dla kluczowych wyzwań stojących przed Europą w obszarze energetyki. Wydarzenie to ma szansę przyczynić się do wypracowania konkretnych koncepcji, które będą wspierać transformację energetyczną i wzmacniać pozycję Polski oraz Europy na arenie globalnej.
