Reklama

Wiadomości

PE zatwierdził reformę rynku energii. Teraz negocjacje KE z Radą UE

Fot. European External Action Service / Flickr

Parlament Europejski w głosowaniu w Strasburgu dał zielone światło do rozpoczęcia negocjacji z Radą w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej.

Decyzja o rozpoczęciu rozmów z państwami członkowskimi, zgodnie z propozycją Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii z lipca 2023 r., została podjęta większością 366 głosów do 186, przy 18 wstrzymujących się.

Posłowie chcą wzmocnić ochronę konsumentów przed wahaniami cen energii elektrycznej i chcą mieć pewność, że konsumenci mają prawo do umów o stałej cenie lub umów o cenach dynamicznych. Częścią tej reformy powinny być również informacje na temat opcji, z których korzystają klienci, oraz zakazy możliwości jednostronnej zmiany warunków umowy przez dostawców.

Czytaj też

"Dzięki tej reformie wszyscy konsumenci, a także małe przedsiębiorstwa powinni odnieść korzyści z długoterminowych, przystępnych i stabilnych cen oraz złagodzenia skutków nagłych szoków cenowych" - podał PE.

Posłowie żądają również, aby kraje UE zabraniały dostawcom odcinania dostaw energii elektrycznej klientom wrażliwym, w tym podczas sporów między dostawcami a klientami, a także uniemożliwiały dostawcom wymaganie od tych klientów korzystania z systemów przedpłat.

Ceny energii gwałtownie wzrosły ze względu na problemy z dostawami gazu po rozpoczęciu przez Rosję wojny z Ukrainą w lutym 2022 r. Wysokie ceny gazu miały natychmiastowy wpływ na ceny energii elektrycznej, ponieważ są one powiązane w ramach unijnego systemu, w którym najdroższe (zwykle oparte na paliwach kopalnych) źródło energii determinuje ogólną cenę energii elektrycznej.

Źródło:PAP

Komentarze