Reklama

Wiadomości

Paulina Hennig-Kloska: zaplanowaliśmy środki na osłony energetyczne na kolejny rok

Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska
Autor. Twitter (X) / @hennigkloska

Od 1 lipca przestało obowiązywać mrożenie cen i gazu w Polsce. Jak na razie, obecne mechanizmy wsparcia odbiorców mają obowiązywać do końca tego roku.

Ministra Klimatu i Środowiska oświadczyła, że w projekcji finansowej resortu na 2025 r. uwzględniono zabezpieczenie środków na osłony energetyczne. Dodała, że skoro ustawa jest już gotowa, może być szybko przedłużona. W jej opinii w przyszłym roku powinny one wyglądać tak samo, ale ostateczna decyzja będzie należała do rządu.

W rozmowie z Tok FM ministra powiedziała również, że „w najbliższych latach zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło, ponieważ będziemy mieli do czynienia z elektryfikacją ciepłownictwa i transportu. Prognozując zużycie energii, widzimy coraz wyższe słupki, a wynika to z tego, że będziemy odchodzić od paliw kopalnych. Musimy podnosić efektywność energetyczną, żeby z jednej megawatogodziny zostawało więcej”. Skomentowała także kwestię nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive (EPBD)). W opinii szefowej resortu wymaga ona rewizji. „Unia Europejska powinna uwzględniać, jaki wysiłek powinny włożyć poszczególne kraje członkowskie, a nie Unia jako całość. Należy przejrzeć polityki klimatyczne pod kątem ich efektywności” – stwierdziła.

Czytaj też

1 lipca zostało zniesione mrożenie cen energii elektrycznej i gazu. Władze przygotowały system wsparcia dla gospodarstw domowych w najgorszej sytuacji finansowej, który obejmuje bon energetyczny. Na razie wiadomo, że obejmie on okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024, a wniosek będzie można złożyć w terminie od 1 sierpnia do 30 września. Wsparcie mogą otrzymać gospodarstwa, które w 2023 r. nie przekroczyły progu dochodowego 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Zależnie od rodzaju ogrzewania i liczby osób w domu bon może wynieść od 300 zł do 1200 zł.

#READ[ articles: 1038311 | showThumbnails: true ]

W ramach wsparcia ustalono też maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 500 zł/MWh. Wprowadzono również zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, co dodatkowo ogranicza wzrost rachunków. Dzięki temu odbiorcy zapłacą mniej od 2,66 zł do 14,9 zł netto miesięcznie (wysokość opłaty zależy od zużycia). W przypadku gazu wprowadzono cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego – PGNiG OD.

#READ[ articles: 1038324 | showThumbnails: true ]

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama